SmartEnCity majade renoveerimine on lõpusirgel (1)

Tartu Postimees
Copy
Argentiina kunstniku Animalitolandi seinamaaling Tähe 2 kortermajal.
Argentiina kunstniku Animalitolandi seinamaaling Tähe 2 kortermajal. Foto: Sirla.

SmartEnCity projektiga ühinenud 17 Tartu kortermajast on rekonstrueerimine lõppenud kümnes, selle aasta lõpuks valmib veel viis elamut.

Mitmes liginullenergiahooneks renoveeritud majas paigaldatakse praegu nutikodu seadmeid, mis aitavad elanikel oma energiatarbimist jälgida ja reguleerida.

Tartu abilinnapea, SmartEnCity projekti koordinaatori Raimond Tamme sõnul on hoonetes energiatarbimise vähendamine ning taastuvenergia lahenduste kasutusele võtmine kliimasoojenemise seisukohalt kriitilise tähtsusega.

«Aastakümneid tagasi rajatud korterelamute rekonstrueerimine väikese energiatarbimisega hooneteks kannab endas eesmärki praktikas näidata, et mõistlik energiakasutus ei ole ainult uute hoonete ehitamisega kaasnev võimalus. Lähiaastatel mõõdame projekti raames rekonstrueeritud majade energiatarbimist ja taastuvenergia tootmist ning seejärel saab teha juba põhjalikumaid järeldusi,» selgitas Tamm.

Ehitustööd on lõppenud ka Tähe 2 kortermajas, mis teadaolevalt on Eestis ainus korruselamu, millele renoveerimise käigus on lisatud rõdud. Ühistu esimehe Tõnis Eelma sõnul on majaelanikud rõdudega väga rahul.

«Kuigi nende ehitamine on kallis ja saime Kredexilt planeeritust märksa vähem toetust, otsustasid elanikud ehitusprojekti siiski täies mahus ellu viia ja rõdudest mitte loobuda,» ütles Eelma.

Lisaks tavapärasele soojustamisele ja tehnosüsteemide väljavahetamisele paigaldati 1964. aastal ehitatud korterelamu katusele päikesepaneelid, renoveeriti keldrikorrus, vahetati korterite välisuksed ja korrastati majaümbrust. Lõpetamisel on nutikodu seadmete paigaldus ja seadistamine.  

Iga SmartEnCity projektiga liitunud korteriühistu saab maja või selle vahetut ümbrust kaunistava kunstiteose. Tähe 2 kavandi autor ja teostaja oli üks kolmest projektis osalevast välismaa kunstnikust – Argentinast pärit Graciela Gonēalves Da Silva, kunstnikunimega Animalitoland.

Seinamaalingut tehes pani kunstnik tähele end ümbritsevaid inimesi ja kandis nad maalile. Nii on sellele jõudnud kassi jalutav tädi, ühe majaelaniku toodud ploomid ja papagoid, kes elasid korteris, kuhu ta lõunale kutsuti.

Tähe 2 kunstikuraatorile Sirlale meeldib maali soe värvigamma. «See paneb kogu ümbritseva keskkonna särama ja toob suurte hallide seinte vahele, mis eriti talvel võivad üpriski rusuvalt mõjuda, nii palju sõbralikkust ja hoolivust,» ütles Sirla. «Minu jaoks on Tähe - Riia tänava nurk, kus maja asub, Karlova linnaosa piiriks. Tahtsin suurele paneelmaja seinale tuua midagi Karlovale iseloomulikku. Kaks meganunnut multika karakterit ja kass teed joomas on kunstniku tõlgendus sellest.»

SmartEnCity projekti elluviimisel tekib Tartu kesklinna tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa, kus nõukogudeaegsed kortermajad renoveeritakse liginullenergiahooneteks ning kus kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises.

SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020. Projekt kestab 2021. aasta juulini.

Märksõnad

Tagasi üles