Elektriteater toob täna ekraanile suuresti Eestis filmitud ulmeklassika linateose «Stalker»
«Pea iga kaadri sellest filmist võib leida filmiajaloo raamatutest!»

Elektriteatri 1979. aasta ulmefilmide programmi kuraator Siim Angerpikk.

FOTO: Laila Kaasik

Elektriteatri 1979. aasta ulmeprogrammi lõpetab täna kell 19 Andrei Tarkovski klassikaga «Stalker». Ulmeprogrammi kuraator Siim Angerpikk leiab, et tegemist on erakordse pildikeelega filmiga.

«Pea iga kaadri sellest filmist võib leida filmiajaloo raamatutest,» ütles Angerpikk. 

Film on mõistatuslik lugu Stalkerist, kes juhatab inimesi salapärasesse Tsooni, kus ei kehti füüsikaseadused, inimesed jäävad kadunuks ja juhtub muudki salapärast. Peategelased Stalker, Kirjanik ja Professor rändavad sihiga leida ruum, kus võivad täituda kõik unistused.

Filmi süžee põhineb vendade Arkadi ja Boriss Strugatski jutustuse «Väljasõit rohelisse» ainetel. On neid, kes peavad filmi aeglast kulgemist väga põnevaks, ning neid, kellele on see äärmiselt tüütu. Angerpikk rääkis, et tema enda jaoks sõltub tõlgendus eelkõige meeleolust, aga film on kahtlemata saanud hakkama tugeva oma universumi kujutamisega. «Pole klassikalist ulmemaailma loodud, Eesti looduses mütatakse ringi, aga see tekitab väga tugeva ja düstoopilise atmosfääri.» Filmi võeti üles näiteks Jägala hüdroelektrijaama ja endise Tallinna elektrijaama, praeguse Kultuurikatla läheduses ning Rotermanni kvartalis.

Kuraatori sõnul on tema jaoks filmi puhul huvitav ka teadmine, et Tarkovski olla tahtnud teha filmi Dostojevski «Idioodist». Angerpikk leiab, et Tarkovski on eksistentsiaalse kriisi ideid, inimese koha ja eetika küsimusi, «Stalkerisse» sisse toonud.

Angerpikk rääkis, et programmi ei pidanud kaua hauduma, sest 40 aasta möödumine esilinastustest on piisavalt hea põhjus, et ulmefilmid kavasse tuua. «Mulle väga meeldib, kui saame Eesti kinoklassikat näidata,» lisas ta.

Eile näitas Elektriteater ulmeprogrammis Grigori Kromanovi «Hukkunud Alpinisti hotelli» ning esmaspäeval Eesti-Poola ühistööna valminud «Navigaator Pirxi», mille režissöör on Marek Piestrak.

Andrei Tarkovski monteeris «Stalkeri» jaoks pärast filmi valmimist ise ka treileri. Parasjagu olid käsil läbirääkimised 20th Century Foxiga filmi rahvusvaheliste leviõiguste üle. Läbirääkimised katkesid, kui Nõukogude Liit 1979. aastal oma väed Afganistani viis. Kadunud filmilint leiti Mosfilmi töötaja Georgi Šutkini juurest pärast ta surma 2007. aastal.  Treiler taastati digitaalselt filmi 30. aastapäevaks. Juriidiliste vaidluste tõttu ei jõudnud see toona avalikkuse ette, kuid Youtube'is on treiler olemas ning see annab aimdust filmi pildikeelest ja helikujundusest.

Tagasi üles
Back