P, 1.10.2023

Septembrist muutuvad mitme linnaliinibussi sõidugraafikud

Aet Rebane
, ajakirjanik
Facebook
Comments 2
Septembrist muutuvad osade busside väljumisajad.
Septembrist muutuvad osade busside väljumisajad. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

1. septembrist muutuvad väiksemal või suuremal määral mitme bussiliini sõidugraafikud.

Tartu linnatranspordi peaspetsialisti Madis Oona sõnul arvestati muudatuste tegemisel lisaks sõitjate soovidele sellegagi, et bussid püsiksid paremini graafikus. «Kuu aja jooksul on ilmnenud, et mõne liini või peatusevahe läbimiseks on bussil vaja vähem või siis rohkem aega,» kommenteeris ta.

Bussisüsteemiga pole rahul Kummeli tänava elanik Tiit Nikopensius, kelle sõnul kodutänavale lisatud liini nr 4 bussid tekitavad liiga palju müra. Nikopensius võrdleb uut olukorda müra tõttu Moskva metroojaamas elamisega ja kurdab, et kas või raamatut lugeda on võimatu. «Kel võimalik, peavad põgenema kodust tööle vaikust ja rahu otsima ja rõdul päikeseilma nautimine on väljakannatamatu kogemus,» kurtis Kummeli tänava elanik. Nikopensiuse sõnul on bussid pealegi inimtühjad ja seega mõttetult Kummeli tänavale sõitma pandud.

Nikopensiuse sõnul esindab ta teisigi Kummeli tänava elanikke ning nende soov on, et 4. liini bussid viidaks uuesti Kruusamäe tänavale.

Nördinud olid ka Karlova elanikud, et buss sõidab Tähe tänaval liiga harva. 86-aastane Liidia Peedo kogus mure väljendamiseks Karlova elanikelt 646 allkirja. Pöördumises oli kirjas, et busside vähene liiklus on karlovalastele suur probleem, sest linnaosas elab palju vanemaid inimesi ja seal pole ühtegi suuremat toidupoodi või apteeki. Samuti tekitas muret seegi, et bussid lõpetavad liikumise liiga vara ja neid pole nädalavahetustel. See pani linnaosa lapsed olukorda, et keeruline oli käia trennides ja huviringides.

Rahva soovile vastu tulles hakkavad Karlovat läbivad ringliinid nr 9 ja 9a alates 1. septembrist sõitma ka nädalavahetustel. Graafikud on liinidel 9 ja 9a nädalavahetustel samad, mis praegu kehtivad tööpäevadel. Septembrist lisatakse liinile nr 9 argipäeviti juurde üks varahommikune bussi väljumine kell 5.25 Nõlvaku peatusest. Nädalavahetustel on liinil nr 9 bussi esimene väljumine Nõlvakust kella seitsme ajal ja nr 9a liinil E-kaubamaja peatusest kell 7.03.

Madis Oona sõnul liinide marsruudis muutusi ei tule. Muudetakse vaid väljumiste sagedusi, näiteks liinil nr 5 hakkavad bussid nädala sees sõitma tööpäevadel sagedamini, et Ihaste lapsed saaks paremini kooli käia.

Muutuvad ka väljumisajad bussidel nr 11 ja 12, millel oli tegemist sõidugraafikus püsimisega.

Liinidel nr 6 ja 10 korrigeeritakse vaid mõnest peatusest väljumise aegu. Samuti korrigeeritakse liinide nr 7 ja 8 hommikusi ja õhtusi väljumisi, sest praegu on liini läbimise aeg võrreldes tegelikkusega neil aegadel veidi pikk. Liini nr 2 bussid ei hakka enam reede ja laupäeva öösel sõitma Lõunakeskusse, vaid lõpetavad Tehnoloogiainstituudi peatuses.

«Bussisüsteem on ainult kaks kuud nii töötanud ja septembris, kui tullakse linna tagasi tööle ja kooli, saab alles aimu, milliseid muutuseid veel vaja on,» lisas Oona.

Täpsemalt saab praeguseid muudatusi vaadata http://peatus.ee/#city;tartu-linn.

Uued sõidugraafikute teatmikud saabuvad müügile augustikuu lõpuks.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles