Teadlased võtsid sihikule Titaani, Kuu ja müstilise tumeaine

Noorteadlane Iaroslav Iakubivskyi (vasakul) ja suvekooli peakorraldaja Wolf Geppert töötavad läbi artiklit Cassini-Huygensi missioonist, et kavandada Titaani atmosfääri sisenemist.

FOTO: Laila Kaasik

Kõik suur algab väikesest, ka hoomamatult suure ilmaruumi uurimine. Näiteks on võimalik väikesatelliitide abil korraldada kosmosemissioone ning koguda andmeid teiste planeetide ja väiksemate taevakehade, asteroidide ja komeetide, aga ka maismaa kohta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Täiesti võimalik, et oma panuse väikesatelliitide parvede suurenemisse annavad ka hiljuti Tartus ja Tõrvaveres Tartu ülikooli observatooriumis korraldatud suvekoolis osalenu eri riikide teadlased ja insenerid. Nad töötasid siin viie missiooni kallal ning kui need missioonid ka teostuvad, peaksid need näiteks Saturni suurimale kaaslasele Titaanile jõudes andma selgust, kuidas tekkis elu meie Maal ning tegema ohutumaks inimese järgmised retked Kuule.

Teist aastat järjest Tartus korraldatud rahvusvahelise suvekooli «Mikrosatellidid taevakehade ja atmosfääri uuringutes» juhendajateks olid lektorid näiteks Wendy Okolo USA kosmoseagentuurist NASA, Rene Laufer USA Baylori ülikoolist, Wolf Geppert Stockholmi ülikoolist ning Soome Aalto ülikoolist ja Pariisi observatooriumist.

Kosmosemissioonide kavandamisse tuleb kindlasti kaasata ka noori, toonitas suvekooli korraldaja, põhjamaade astrobioloogiavõrgustiku koordinaator professor Wolf Geppert. «Et kosmosemissioonide ettevalmistamine võtab väga kaua aega, on oluline värvata noori varakult, sest just nemad on nende missioonide tulevased juhid,» põhjendas ta.

Suveülikoolis osalenud noored teadlased töötasid väikesatelliitide viie erinevas arengujärgus projekti kallal. Neist neli – «Moocha», «Cooler», «Birdy» ja «BH Hunter» – on varajases järgus. Viiendal projektil «Cure» on juba konkreetne teadusküsimus püstitatud ja selle missiooni vastu tunneb huvi Euroopa Kosmoseagentuur (ESA).

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles