Pääsuke täitis mehe ammuse unistuse

Ravila 58 kortermaja seinale maalis pääsukese kunstnik Ruslan Karlov.

FOTO: Laila Kaasik

Ravila 58 kortermaja välisseinal valmis pääsukesemaaling, mida kunstnik Ruslan Karlov tegi viimased poolteist kuud.

Maja korteriühistu esindajale Marek Trojanovskile on see suur pilt vähemalt kümme aastat kestnud unistus: ta on kaua tahtnud saada majaseinale pääsukest. «Suitsupääsuke on minu jaoks nii oluline sümbol,» ütles ta.

Trojanovski leidis, et õige aeg asja kallale asuda oli siis, kui nii või teisiti tuli maja fassaadi soojustada ning korrastada.

Suur pind, palju toone

Esialgu nägi ta meelepärast kavandit internetis, kuid ei teadnud selle autorit. Siis sai ühendust võetud kunstnik Ruslan Karloviga, kes koostas seitse kavandit. Selle päris õige valimiseks läks mitu kuud.

Nüüd võiks siin seina ees mõne suvelavastuse teha, unistab Ravila 58 elanik Marek Trojanovski.

Kavand polnud kunstnikule lihtsamate killast: 150 ruutmeetrit, palju detaile ja 58 tooni. Tavaliselt piirduvad kunstnikud nii suurte pindade puhul kuni kümne värviga. Samuti oli kunstnik nõudlik täpsuse suhtes: tuli ette, kui õige tooni saamiseks oli vaja värve kuni seitse korda segada. Kunstnikul oli õigete toonide segamiseks algtoone 20 ringis. 58 tooni tahtis Karlov kasutada selleks, et paremini anda edasi perspektiivi ja ruumilisust.

«Suurem osa aega kuluski ettevalmistustele, aga ma olen nüüd tulemusega ka väga rahul,» lisas ta.

Umbusk väheneb

Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus pole veel valminud teost näinud. Ta märkis, et kui ta mõne aasta eest ühistutega rääkis, et kui juba maju soojustatakse ja fassaaditöid tehakse, võiks kohe pildi ka teha, aga siis olid ühistud umbusklikumad.

Linnaarhitekti sõnul on see muutunud, ühistud pöörduvad linnavalitsuse poole järjest sagedamini. «Mis lõpuks seinale saab, on enamasti ikkagi ühistu otsus,» lisas Arjus.

Mis lõpuks seinale saab, on enamasti ikkagi ühistu otsus, ütles Arjus.

Karlov on töötanud arhitektina, kavandanud metallkonstruktsioone, maalinud seinamaale. Esimese fassaadimaalingu, Vahemere-teemalise, tegi ta Valgu külla eelmisel aastal.

Veel on kunstnik värvinud tänavakunstifestivali Rural Urban Art pildi Võisiku erivajadustega inimeste hooldekodu seinale.

«Mina olen väga rahul! Nüüd võiks siin seina ees mõne suvelavastuse teha,» unistab Trojanovski edasi.

Tagasi üles