Talu kui muinasjutt: loomad ja linnud ning hingemattev ilu ümberringi
Täna on Eestis avatud talude päev.

Kamelia turismitalu asub Võnnu lähedal Terikeste külas tiigi kaldal, seal toimetavad Anneli Kööba-Orlov koos oma laste ja lastelastega. Kasvatakse loomi, linde ja kalu, ka eksootilisi isendeid, sealhulgas madu ja laamasid. Täna, avatud talude päeval on taluõu avatud kõigile uudistajaile.

Esimesena jookseb vastu taks Felix-Ricardo ning tiigi lähedalt aedikust kostab tervitushane Possu häälitsusi. Perenaine Anneli Kööba-Orlov tuleb ka, madu ümber kaela.

Talus saab sõita hobuse Beethoveniga, näha hiljuti sündinud laamabeebit Liisat ning tema perekonda, katsuda roninastikut Friida-Freeja-Draculat, imetleda hobusesõnnikuga väetatud roosipõõsaid ja iluaia teisi rajatisi, tõtt vaadata suure linnu emuga, sügada lõua alt eriti pikkade kõrvadega kitsesid ning imetleda pärlkanu.

Loetelu ei olnud täielik, kuna kokku on selles talus 40 liiki loomi.

Kamelia talu oli avatud muide eilegi, ja kui pererahvast uskuda, siis lausa uppus rahvarohkusesse.

Anneli Kööba-Orlov ütles, et tuhat inimest käis kindlasti ning et nende hulgas oli neid, kes tulid hommikul kell 10 ja enne õhtut ei lahkunud.

Täna hommikul pärast kella kümmet oli kohal näiteks üks perekond Tallinnast ehk Mari-Liis Sammul koos elukaaslase Artur Müüriga, kaasas kaheaastane tütar Isabella Mia.

Nad olid päev varem olnud Tartu hansapäevadel ning tänaseks välja valinud talud.

«Ikka tütre Isabella Mia pärast,» ütles Mari-Liis Sammul. «Et ta näeks loomi ja linde ning teaks, et munad ei tule tegelikult kauplusest.»

Anneli-Kööba Orlov tunnistas, et maal elada on tänapäeval luksus, aga et tema tuli maale talu pidama 15 aastat tagasi iseenda vajadustele ning laste ja lastelaste vajadustele mõeldes.

Oma nooremast pojast Hans Erik Jakobist, kes Võnnu gümnaasiumi viimasesse klassi läheb, loodab ta Kamelia turismitalule järglast ehk uut pärisperemeest.

Hans Erik Jakob tuli parajasti murutraktori seljast ning sättis end hobuseid jootma minema.

Oma kolmele lapselapsele mõeldes tahab Anneli Kööba-Orlov seista aga selle eest, et kui nemad suvel vanaema juurde tulevad, siis nad tõesti saaksid veeta aega maal värskes õhus, keset maamajapidamist, mitte istuda kuskil linnakorteris Minecrafti mängides.

Ka soovib Anneli Kööba-Orlov osutada sellele, et maamajapidamine ei pea olema räpakas ning selline, kus liikuda saab üle künade ja sõnnikuhunnikute üksnes karguga hüpates. Maal saab loomi kasvatada ka läbimõeldud ja korrastatud viisil ning nii, et kõik aedikud ja puurid võivad olla nägusad ning pakuvad silmale rahuldust.

Täna kella 11 paiku oli Kamelia talus juba kümneid peresid liikumas ja teeäärne parkla autosid täis.

Avatud talude päev on tänavu viies, selles osaleb 300 talu, sealhulgas 30 Tartumaalt.

Üle-eestilist avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, põllumajandusuuringute keskus, Eestimaa talupidajate keskliit ja Eesti põllumajandus-kaubanduskoda.

Rohkem infot osalevate talude kohta leiab avatud talude päeva veebilehelt www.avatudtalud.ee. Samuti on maaeluministeerium loonud Facebooki sündmuse, kuhu pidevalt hakkab värskemat infot lisanduma.

Tagasi üles