iDeal kampaania

Öine rahvamass jättis Tartu kesklinna üllatavalt puhtaks

Pärast kontserti liikus inimjõgi mööda Roosi tänavat kesklinna. On ilmne, et sellisest inimeste massist jääb maha ja prügi.

FOTO: Sille Annuk

Eile Raadil toimunud metal-bändi Metallica kontserti tuli kuulama kümneid tuhandeid inimesi. Nii enne kui pärast kontserti võis linnas näha liikumas suuri rahvamasse, kellest jääb paratamatult maha ka prügi. Ometi ütlevad heakorra eest vastutavad inimesed, et kesklinn jäi üllastavalt puhtaks.

Tartu tänavate puhtuse eest hoolitsevad kaks ettevõtet: Eesti Keskkonnateenused ning Tänavapuhastuse AS. Neist esimese teehoiutööde juhi Andre Klausi sõnul oli nende töötajatel pärast kontserti üksjagu palju koristamist, kuid ühtki üliräpast kohta neile ette ei jäänud. «See on üllatav, arvestades, kui palju inimesi Tartus öösel oli. Rahvahulgad, mis tänavatel liikusid, olid ikka meeletult suured,» ütles Klaus.

Eesti Keskkonnateenused oli kontserdiööks aegsasti valmistunud – kaasatud oli kaks koristusmasinat ning kaks koristusbrigaadi.

Tartu linnavalitsuse linnapuhastuse peaspetsialisti Mart Lukasoni sõnul olid tänavad peale kontserti üldiselt pigem korras. «Erandid olid Muuseumi ja Roosi tänav, kus rohkem inimesi liikus,» nentis ta. Lukasoni sõnul oli prahti eriti palju just Roosi tänaval, mille kaudu inimesed pärast kontserti kesklinna läksid. «Panime sinna lisaprügikaste, aga nendesse prügi eriti ei pandud. Selle asemel proovisid inimesed prahti toppida nendesse kastidesse, mis seal statsionaarselt seisavad,» jätkas ta. Kuna tavaline prügikastide arv pole mõeldud korraga nii suurele hulgale inimestele, hakkasid need ka üsna ruttu üle ajama.

Ka Klaus pani tähele, et väikesed prügiurnid said väga kiiresti täis. «Põhimassi liikumistrajektoorile olime paigaldanud 62 prügikasti lisaks,» kirjeldas ta. Tema sõnul on praeguseks linn puhtaks tehtud. «Hommikul kella nelja-viie ajal olime valmis koristama hakkama ning tegime ka südalinnas tänavatel lisapesu,» ütles Klaus. Tema sõnul võib veidi koristamist olla veel üksikutes kohtades. «Üldiselt on meie alad puhtad,» kinnitas ta.

Tänavapuhastuse ASi Tartu osakonna juhataja Toomas Joost hindas samuti, et suuri probleeme pärast kontserti linna puhtusega polnud. «On olnud hullemaid laupäeva- ja pühapäevahommikuid,» sõnas ta.

Joost tunnistas, et nad valmistusid hullemaks ning olid seetõttu samuti oma jõude linnas suurendanud – appi kutsuti mõned vabadel päevadel olnud inimesed. Hiljem selgus, et hakkama oleks saadud ka tavajõududega. «Nagu tavaliselt, olid probleemsemad kohad baaride ümbruses ning näiteks Ülikooli ja Vallikraavi tänava nurgal. Hommikul kella kaheksaks oli siiski kõik puhas,» kinnitas Joost.

Tagasi üles