Nii lastel kui ka suurtel on paljud elu olulisemad mälestused samuti seotud traditsioonidega. Mäletatakse kokkusaamisi ja erilist emotsiooni, korduvusi ja detaile, mis seekord sattusid olema natuke teisiti.
Raskel ajal on mis iganes üle aegade tagasitulevas traditsioonis peidus omalaadne võimalus astuda peoaja paralleelreaalsusse, argihallusest või -koledusest välja ja eemale.
Kõike eelmainitut võib pidada traditsioonide positiivseks küljeks. Seda kõike aga mantrana korrutades ja olles meelega või juhuslikult suures vaimustuses just sellest paralleelreaalsuse võimalusest, võime ometi sattuda olukorda, kus arvame, et laulupeo väärt traditsioon teeb kuidagi iseenesest ära mitte ainult eestluse, vaid vaat et meie kõigi emotsionaalse tasakaalu ja vaimse tervise hoidmise raske töö.
Piisab, kui iga viie aasta tagant kokku kogunetakse, lauldakse ja tantsitakse, muud pole vajagi. Pole nagu vajagi seda, et me igaüks prooviks ise, omaette mõtestada enda aja- ja ruumiteljelisi kuulumisi ja eri rolle, teaks oma lugu ka suurte üleriigiliste üritusteta.
Või et pole vaja seda, et vanemad räägiks lastele kaugeid perelugusid. Ei jagaks mitte ainult sünni- ja surmakuupäevi ja infot elupaiga või ameti kohta, vaid päriselt jutustaks elanud inimeste lugusid, koos teadaolevate nii heade kui ka keerulisemate hetkedega.
Traditsioonid struktureerivad meie elu, raamistavad käitumist ja annavad oma korduvuses erilise turvatunde – olgu ajad kui kurjad tahes, midagi on püsivat ja muutumatut.