K, 6.12.2023

Tartu lähistel tapetud poisi elutee oli konarlik (1)

Kelly Olesk
, reporter
Copy
16-aastane noormees oli maja süütamise ajal veel elus.
16-aastane noormees oli maja süütamise ajal veel elus. Foto: Jürgen Puistaja

Pühapäeva hommikul said päästjad äreva väljakutse Tartumaale Kükitaja külla, kus põles lahtise leegiga elumaja. Väljakutsele sõitsid ka politsei kiirreageerijad, sest oli alust arvata, et maja pandi põlema tahtlikult. Kustutustööde käigus leidsid päästjad eramu teiselt korruselt noormehe surnukeha.

Koos 16-aastase noormehega elas majas tema vanaema, kes oli õnnetuse hetkel aiamaal ning viga ei saanud. Samal ajal askeldas hoovis ka vanaproua vend, kes majapidamises sageli abiks käis.

Palju pahandusi

Ka täna pärastlõunal oli ohvri vanaonu põlengupaigal. Ta rääkis, et tapetud noormees ei veetnud kodus kuigi palju aega ning käis rohkem mööda ilma ringi. «Ma ei puutunud temaga väga sageli kokku ega olnud kursis, millega ta tegeles.» Hukkunu vanaonu lisas, et tema õde viibib Tartus tütre juures ning Kükitaja külla ilmselt ei naase.

Paar talu edasi elava naabri sõnul käis noormees eelmisel aastal korralikult koolis, aga tänavu enam mitte. «Minu arvates liikus ta üldse kahtlases seltskonnas, lõhkusid meil siin postkastid ära,» ütles naaber. Tema sõnul hoidis terve küla poisil silma peal ja uksi lukus, sest mida aeg edasi, seda probleemsemaks noormehe käitumine läks. «Politsei tõi teda pidevalt linnast koju,» rääkis naaber.

Ta arvas, et kuna ohver liikus seltskonnas, kel on ka varem politseiga kokkupuuteid olnud, siis ilmselt oli tegu kättemaksuga. «Nad teadsid, et ta magab suvel ülemisel korrusel,» kirjeldas naaber. Ta lisas, et poiss oli lapsendatud, kuid vanemad hülgasid noormehe ning vanaema võttis ta oma hoole alla.

Piinarikas surm

Politsei tegi kindlaks ja pidas kinni kaks meest, keda on praeguste tõendite põhjal alust seostada raske kuriteo toimepanemisega.

Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo politseileitnant Rain Vosman kirjeldas, et politsei kogus sündmuskohalt tõendeid, mis viitasid, et hoone süüdati. «Kaasasime täiendavad politseijõud, et viia läbi eriliigilisi menetlustoiminguid ja teha võimalikult kiiresti kindlaks kahtlusaluste ring,» selgitas politseijuht.

Politseioperatsiooni käigus peeti pühapäeval ja ööl vastu esmaspäeva kinni kaks joobes meest, keda on seni kogutud tõenditele tuginedes alust seostada raske kuriteoga. 21- ja 22-aastane mees tabati Tartumaa eri kohtadest. «Kuigi noore inimese elu see tagasi ei too, saame kinnitada, et kahtlustatavad on kinni peetud ja arestimajas,» ütles Vosman. Üht meestest on ka varem karistatud vägivallakuritegude eest. Mehed ja hukkunud poiss olid omavahel tuttavad.

Politsei tõi teda pidevalt linnast koju, rääkis paarisada meetrit eemal elav naaber.

Vosman lisas, et esialgsetel andmetel võis raske kuriteo põhjus olla noormeeste omavaheline arveteklaarimine. «Millised sündmused konkreetselt nii raske kuriteo ja noore inimese surmani viisid, selgitame täpsemalt käimasolevas kriminaalmenetluses,» sõnas ta.

Sündmuskohal menetlust juhtinud prokuröri Maarja-Liisa Sari sõnul tegi olukorra väga traagiliseks asjaolu, et noor inimene oli tapetud julmalt, põletades ta surnuks omaenese kodus. «Õiguslikult on tegemist mõrvaga eriti piinaval ja üldohtlikul viisil,» täpsustas Sari. Lähiajal otsustab prokuratuur vahistamistaotluste esitamise.

Kriminaalmenetlust karistusseadustiku mõrva käsitleva paragrahvi alusel toimetab Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talitus, uurimist juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles