Toomel jalutajad kohtuvad Tartu ülikooli kunagiste kuulsustega

Näituse «Kultuuride kohtumispaik – Tartu» stendid Toomemäel. Stendid jäävad Tartu ülikooli muuseumi ja Inglisilla vahelisele alale kuni 31. oktoobrini jutustama lugusid kunagistest suurkujudest.

FOTO: Piret Tamm

Tartu ülikooli muuseumi vastavatud näitus jutustab 16 silmapaistva Tartuga seotud eurooplase lood.

Kõik näitusel kujutatud isikud on õppinud või õpetanud Tartu ülikoolis ja elanud Tartus 19.-20. sajandil. Peale selle on nad hilisemas elus mõjutanud kodumaa või Eesti kultuurilugu, poliitikat või saavutanud kuulsust teadustööga.

Teiste hulgas tutvustatavad stendid Poola esimest eksiilpresidenti Władysław Raczkiewiczit, arsti ja apteekrit David Grindelit, kelle järgi sai nime ravimifirma Grindex, ja Krišjānis Valdemārsi, kes oli Läti ärkamisaja suurkuju. Näitus räägib ka Venemaalt pärit ja Tartus töötanud ning kogu maailmas tuntuks saanud kirurg Nikolai Pirogovi loo.

Tartu ülikooli muuseumi kuraatori Janet Laidla sõnul tuldi 19. ja 20. sajandil Tartu ülikooli õppima või õpetama nii lähipiirkondadest, näiteks Lätist ja Poolast, kui ka kaugemalt, näiteks Gruusiast ja Armeeniast. Näitus tutvustabki Tartus õppinud suurkujusid nendest kohtades, aga ka Soomest, Rootsist, Suurbritanniast, Prantsusmaalt, Šveitsist, Itaaliast ja Ukrainast.

Silmapaistvate isikute lood on kirjas eesti ja inglise keeles ning neid illustreerivad fotod suurkujudega seotud paikadest. Näituse «Kultuuride kohtumispaik – Tartu» stendid on üleval Tartu ülikooli muuseumi ja Inglisilla vahel kuni 31. oktoobrini. See väljapanek on osa 29. novembril avatavast uuest ülikooli ajaloo püsinäitusest.

Laidla rääkis, et tal on hea meel näidata ülikooli ja Tartu rahvusvaheliste sidemete lugu mõjukate isikute kaudu. «Siia on tuldud õppima ja õpetama lähemalt ja kaugemalt ning siit on mindud nii itta kui ka läände, kandes kaasas Tartust saadud teadmiste ja kogemuste pagasit,» ütles ta.

Tagasi üles