Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tartu laulupeo teist päeva ilmestavad ajastukontserdid ja tantsuetendus

Üks reedestest ajastukontsertidest leiab aset Raadi vanas lennukiangaaris. FOTO: Margus Ansu

Reedel jätkub Tartus laulupeo sünnipäeva tähistamine tasuta ajastukontsertidega.

Laulupeomuuseumi õues, Raadi lennuangaaris ning Tartu ülikooli staadionil toimuvad kontserdid vaatavad läbi muusika, teksti, nalja, meenutuste uuesti ja teisitiütlemiste ajas tagasi 150, 100 ja 50 aastat.

Tartu laulupeo lavastajad on Anu Lamp, Riina Roose ja Karl Laumets.

Lamp ütles, et laulupidude loo sisse süvenedes sai talle selgeks, et laulupeo tunnussõna on „ometi“. „Nagu ka Eesti riigi. Nagu ka eesti rahva. Kõige kiuste, ikkagi, siiski, kõigest hoolimata, vaatamata sellele, et esimese laulupeo korraldamiseks saadi ametlik luba alles 20. veebruaril 1869, et kogumikule „Eestirahva 50-aastase Jubelipiddo-Laulud“ andis Liivimaa konsistoorium lõpliku trükiloa alles 20. aprillil ja Tartu tsensor kinnitas selle 5. mail, ja kui juurde arvata veel trükkimise ja laialisaatmise aeg, siis ei saadud noote tervikuna kasutada rohkem kui kuus nädalat, et Jakobson oli astunud laulupeoga opositsiooni ja tegi korraldajaile etteheiteid, et ometi.“      

Ajastukontserdid moodustavad kokku ühtse terviku, mille alguspuntiks ongi esimene üldlaulupidu. Kell 16 algab laulupeomuuseumi õuel ajastukontsert „1869“, mis räägib laulupeo sünnist kuni 1918. aastani. Vahetekste loeb näitleja Priit Strandberg ning kaastegev on Väägvere Pasunakoor.

Kell 18 jätkub rännak Raadi lennuangaaris kontserdiga „1919“, mille sisuks on aastad 1919–1968. Vahetekste loeb näitleja ja lavastaja Anu Lamp ning kaastegevad on bariton Taavi Tampuu ja kontsertmeister Jorma Toots.

Ajarännaku lõpetab kell 20 Tartu ülikooli staadionil algav ajastukontsert „1969“, mis räägib ja laulab aastatest 1969–2018. Vahetekste loeb näitleja Maria Annus. Kaastegev on ansambel Estraadiraadio, juhendaja Tanel Aavakivi.

Reedest päeva alustas kell 12 jumalateenistus, mis toimus koostöös EELK Tartu praostkonnaga Tartu toomkiriku varemetes Toomemäel.

Reedese päeva lõpetavad kell 22 Kassitoome orus algav rahvatantsuetendus „Loodud jääma“ ning kell 23 Raadi kalmistul toimuv mälestustseremoonia „Väike suurvaimude öömuusika“, kus esineb muusik Maarja Nuut. Kalmistu mälestustseremoonia ja kontsert on tasuta, aga tantsuetendusele pääseb piletiga.

Tagasi üles
Back