L, 1.04.2023

Peipsimaa ajaloolised orelid helisevad pärast jaani

Aime Jõgi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rahvast täis Kodavere kirik ühel varasemal Peipsimaa orelifestivalil.
Rahvast täis Kodavere kirik ühel varasemal Peipsimaa orelifestivalil. Foto: Elke Unt
  • 26. kuni 30. juunini kestev Peipsimaa orelifestival on kuues omataoline.

26. juunil algav orelifestival toob Peipsimaale esinema orelivirtuoose nii Skandinaaviast kui ka Eestist ehk siitsamast Tartust ja Tallinnast. Pileteid ei müüda, lahke inimene võib pilli heaks aga annetada.

Festivali ajal istuvad organistid orelite taha Peipsi põhjapoolsemas otsas Illakus ja Iisakus ning lõunapoolses Räpinas ning ka vahepealsetes kohtades Lohusuus, Mustvees, Tormas, Kodaveres ja Tartus.

Kultuuripärandi kandjad

«Kuigi Peipsimaal ei ole suuri linnu, on siinsed kirikud ühed olulised paikkonna kultuuripärandi kandjad,» ütles festivali korraldaja Elke Unt. «Samuti on pillid unikaalsed ja väga hästi hoitud. Ning kuna suvesoe annab võimaluse neisse orelitesse tuul sisse puhuda, siis tasub neid kuulama tulla.»

Elke Unt Tartu Jaani kiriku oreli taga.
Elke Unt Tartu Jaani kiriku oreli taga. Foto: MARGUS ANSU

Peipsimaa orelid on ehitatud 19. ja 20. sajandi vahetusel ning need on suures osas säilinud. Viimase kahekümne aasta jooksul on kogudustel neid renoveerida õnnestunud.

Festivali avakontserdi annab väikeses Illuka kirikus 26. juunil kell 19 Rootsi Västeråsi piiskopkonna muusikanõunik ja kontsertorganist Kira Lankinen.

27. juunil on festival Tartu Pauluse kirikus ja Räpina kirikus, mõlemas kohas algavad kontserdid kell 19.

Tartus, kuhu on ehitatud 2015. aastal suur ja uhke sümfooniline orel, esinevad Soome juurtega organist Sanna Räsänen, kes töötab kirikumuusikuna Taani Aeroe saarel, ning Stockholmis tegutsev rootsi oboemängija Martin von Bahr.

Samal päeval, 27. juunil paneb Räpina kirikus August Terkmanni kaunikõlalise oreli helisema Tallinna toomkiriku organist Kadri Ploompuu, kes on teinud pikka aega koostööd Eesti ühe tunnustatuima flöödimängija Oksana Sinkovaga.

28. juunil helisevad orelid Tormas ja Mustvees. Tormasse sõidavad musitseerima Sanna Räsänen ja oboemängija Martin von Bahr.

Oreliduo

Mustvees saab samal ajal kuulda varemgi Peipsimaa orelifestivalil esinenud särtsakat oreliduot Soomest. Need on Irina Lampén ja Jaana Jokimies, kes mõlemad on Kotkas tegutsevad organistid ja kes tänavu tähistavad oma duo 20. tegutsemisaastat. Duot saab kuulda ka Iisaku kirikus 29. juunil.

29. juunil esineb Kodavere kirikus festivali korraldaja, organist Elke Unt. Tema teine kontsert on Lohusuu kirikus 30. juunil.

Orelifestivali kontserdid on kuulajatele tasuta, võimalus on muusikaelamuse eest teha aga tänuannetus kirikutele nende orelite korrashoiu heaks.

Festivali järge aitab hoida https://www.facebook.com/peipsimaaorelifest/

Festivali toetavad kohalikud omavalitsused, Eesti kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ning maakondlikud ekspertgrupid. Festivali korraldab Hugo Lepnurme muusikaühing.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles