Põltsamaa erihooldekodu asukoht selgub hiljemalt sügiseks

Sarnane maja on ka Tallinnas Vasara tänaval. FOTO: Erakogu

Neljapäeval saatis aktsiaselts Hoolekandeteenused taotluse Põltsamaa vallavalitsusele projekteerimistingimuste väljastamiseks. Lisaks Kuperjanovi tänava krundile kaalutakse psüühiliste erivajadustega inimestele kortermaja ehitamiseks veel kahte asukohta.

Maikuus kohtusid Põltsamaa vallavolikogu, vallavalitsus ja AS Hoolekandeteenused. Kohtumisel arutati osa linnakodanike vastuseisu rajada psüühiliste erivajadustega inimeste kodu Põltsamaale Kuperjanovi 2 ja 4 vahel asuvale krundile. Volikogu eestvedamisel pakkus vallavalitsus hoone ehitamiseks välja üheksa alternatiivset asukohta.

Hoolekandeteenuste kinnisvaradirektor Karl Mänd ütles, et peale analüüsi jäid Kuperjanovi tänava krundi kõrval valikusse veel kaks riigile kuuluvat maaüksust. «Volikogu liikmete pakutud valikutest taotleme projekteerimistingimusi Tartu mnt 1 kõrval asuvale vanale turuplatsile ja Tartu mnt 5 kõrval asuvale maale,» lisas ta.

Mänd märkis, et Hoolekandeteenuste soov on luua erivajadusega inimestele kodu, kus nad tunneksid end kogukonna osana. «Kui volikogu liikmed kohaliku kogukonna esindajatena kinnitavad, et need asukohad on erivajadustega inimestele sobivamad, siis uurime neid võimalusi tõsiselt.»

Valikusse jäänud kahe krundi sobivuse hindamiseks on vaja välja selgitada hoonestustingimused, mille määrab vald. Samuti peab uurima maaomaniku huvi ja võimalust anda need kasutusele erivajadusega inimeste eluhoone ehitamiseks. Selle info põhjal saab teha lõpliku valiku, arvestades kohaliku kogukonna eelistusi. Ehitamisega soovib AS Hoolekandeteenused alustada selle aasta sügisel. Hoone valmimiseks kulub umbes aasta.

Teised pakutud asukohad langesid edasisest otsustamisest välja kahel põhjusel: need on kas liiga väikesed või puuduvad neil hoonestustingimused.

Ligi tuhat inimest on saanud paremad elamistingimused

Erivajadustega inimestele loodavates uutes elamutes on neli korterit. Igas korteris elab kuus inimest, kellele on ööpäev ringi toeks tegevusjuhendaja. Selliseid kodusid rajatakse hajusalt üle Eesti, et iga inimene saaks elada oma lähedaste juures.

Praeguseks on üle Eesti suletud juba üheksa suurt kombinaadi tüüpi asutust, kolm ootavad veel oma järge. Nüüdisaegsed elamistingimused on saanud juba enam kui 1000 inimest.

Põltsamaa teenuseüksuse rajamine on osa erihoolekandeasutuste reformist, mida viiakse ellu Euroopa regionaalarengu fondi toetusel.

Tagasi üles
Back