Jalutajad näevad Toomemäge ja toomkirikut uues nurga alt

Mariann Raisma (fotol) koostatud näituse üks kaartidest näitab, kus paiknesid ülikooliga seotud hooned 19. sajandi alguses.

FOTO: Kristjan Teedema

Täna lõunaleitsaku ajal sättisid töömehed Toomel Tartu ülikooli muuseumi juures üles uusi infostende. Linlastel, kes ei pea paljuks sealsamas asuvate toomkiriku varemete juurest läbi jalutada, avaneb nüüd võimalus kiriku ja Toomemäe ajaloo kohta senisest märksa rohkem teada saada.

Idee koostada uus välinäitus tuli muuseumiperel pärast põhjaliku monograafia «Toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum» väljaandmist eelmisel aastal. Paljud väljapaneku materjalid pärinevadki just sellest teosest. Osa kaartegi on võetud samast raamatust, osa on aga tehtud spetsiaalselt näituse tarvis.

Näituse koostas Tartu ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma, ajaloolised kaardid tegid valmis Kaur Alttoa, Kristo Vaiksoo ja Raul Vaiksoo.

Stendid käsitlevad kahte teemat: osa räägib lugu Toomemäest, seal paiknenud kindlustustest, ning osa jutustab toomkiriku ajaloost.

Need stendid on olulised infoallikad nii turistidele kui ka giididele. Nad kõik tundsid sellest puudust, ütles Tartu ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma.

«Proovime näitusega seletada ja lahti mõtestada Toomemäe eri kihistusi,» ütles Raisma. «Väljapanek näitab, kuidas on Toomemägi läbi aastasadade muutunud ja kuidas see on mõjutanud meie linna lugu.»

Palju on näitusel juttu ka keskajast. «Lugu algab 13. sajandist, aga muidugi on markeeritud ka Tarbatu muinaslinnuse asukoht. Üldine asukoht, tähetorni ümbrus, on teada. Aga täpsed piirid on teadmata,» rääkis Raisma.

Ta lisas, et interaktiivsel kaardil näidatakse ka kohti, mis on alles keskaegsest linnamüürist ja bastionidest. «Need stendid on olulised infoallikad nii turistidele kui ka giididele. Nad kõik tundsid sellest puudust,» tõdes Raisma.

Tagasi üles