Kortermaja seinal hakkab lendama hiigelpääsuke

Jüri Saar
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eelmise nädala öötundidel joonistas kunstnik tulevase seina-maalingu kontuure pliiatsiga, selleks oli kujutis projektoriga seinale kuvatud.
Eelmise nädala öötundidel joonistas kunstnik tulevase seina-maalingu kontuure pliiatsiga, selleks oli kujutis projektoriga seinale kuvatud. Foto: Marek Trojanov

Hiiglaslik pääsuke, taustaks Tartu raekoja õhuvaade, on mitmel viimasel ööl projektoripildina Ravila 58 kortermaja otsaseina ehtinud. Aga see on alles ettevalmistus detaili- ja värvirikka, 150 ruutmeetrit katva seinamaalingu tegemiseks. Projektorit on vaja selleks, et arvutis koostatud kavandi alusel pilt pliiatsiga seinale visandada. Sellega ongi kunstnik Ruslan Karlov ametis.

Ta kahetseb ainult, et suveöödel on töötamiseks sobivat pimedat aega napilt, alustada saab õhtul kümne ajal ja kell neli tuleb juba pillid kotti panna.

Seinamaalingu idee tekkis korteriühistu esimehel Marek Trojanovskil, kui ühistu kavandas fassaadi soojustamist ja korrastamist. Katus on majal ammu soojustatud, ventilatsioon uuendatud.

Ühistu esimehe idee

Trojanovski sõnul oli algusest peale mõte, et maja võiks ehtida pääsuke. «Eesti vabariigi juubeliks teeme, praegu on juba 101, aga ikkagi,» lausus ta.

Ühe meelepärase pildi leidis ühistu esimees internetist. Kuid autor oli teadmata ja seepärast oli linnavalitsus plaani asjus tõrjuv. Küll soovitas Anna-Liisa Unt Ruslan Karlovi poole pöörduda. Ehituse peatöövõtja Landcapital oli ka päri ja valmiski kuus-seitse kavandit, kus taustaks nii pilved kui ka Emajõgi. Meelepärase valimiseks läks mitu kuud.

«Linnapea Urmas Klaasi reklaamivalt postkaardilt pärineb idee kasutada taustana Raekoja platsi. Lisaks veel lipuvärvides majanumber 58. See kavand meeldis ka juhatusele,» ütles Trojanovski.

Karlovi sõnul oli algne kavand, mida Trojanovski talle näitas, väga lihtne – kolme värviga. Karlov tahtis maalida perspektiiviga, et oleks 3D-efekt.

Värvirikas maaling

Lõpuks sõelale jäänud kavandi puhul oli kunstnikul alguses kahtlusi, kuid eskiis tundus äge. «Probleem on selles, et varjundeid on väga palju, umbes 58. Tavaliselt kunstnikud teevad kuni kümne tooniga, sest töö on niigi raske, on vaja töötada kõrgel ja korraga kogu ala ei näe. Eesmärk on saada minimaalse raskusega maksimaalne efekt,» selgitas Karlov.

Nüüd on ta jaganud kavandi ruudukesteks, mille järgi tuleb seinale maalida, ja alles siis, kui tellingud eest võetud, on näha mosaiigitükkidest moodustunud tervik.

Karlov on teinud kunstitöid kümme aastat, ta on töötanud arhitektina ja kavandanud metallkonstruktsioone ning tema loomingu hulgas on nii sisekujundusi kui ka seinamaale.

Fassaadile tegi ta esimese pildi eelmisel aastal, kui maalis Valgu külas seinale Vahemere maastiku. Pärast seda saatis ta portfoolio mitmesse omavalitsusse ja sedakaudu leidis kontakti Ravila tänava korteriühistuga.

Seinamaaling peaks valmis olema pooleteise kuu pärast.

Tagasi üles