Tartu laulupeomuuseum avab uue püsinäituse

Väikesed laulupeolised XVI Üldaulupeol 1965. aastal.

FOTO: Eesti Rahva Muuseum

Alates 20. juunist on Tartu laulupeomuuseumis avatud uus püsinäitus «Oma viisi hoides». Näitus on pühendatud juubelilaulupeole – tänavu möödub 150 aastat esimesest üldlaulupeost.

Väljapaneku keskmes on see, millisena sündis laulupidu, kuidas on sündmus säilitanud ning kasvatanud traditsioone ning kus on mängu tulnud poliitika.

Laulupeo lool on mitu tahku, mis seoti tervikuks 1869. aastal. Aeg, uued loojad ja lauljad on laulupidu muutnud, kasvatanud mahtu, voolinud vormi ja viinud kujuni, mis kindlasti pole lõplik, kuid täidab nüüd nii paljusid rõõmuga.

Näitus uurib, mis teeb üheslaulmise nii vägevaks. On see ühine mõte, mis kõlab tuhandetelt suudelt lauluviisis, armastus pikaealise traditsiooni vastu või hoopis laulukaare all koos hingamine?

Näituse kujundaja on Kärt Einasto ja kuraatorid Kristiina Tael, Karoliina Kalda ning Paula Põder. Muuseumi eelmine püsinäitus oli külalistele avatud alates laulupeomuuseumi asutamisest 2007. aastal. Tartu laulupeomuuseum (Jaama 14) asub Ülejõe linnaosas Vanemuise seltsi endises majas.

Tagasi üles