Haridusosakonna skandaal viib kohtusse kaheksa inimest

Risto Mets
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Esimest korda kirjutas Tartu Postimees haridusosakonna skandaalist 30. märtsil.
Esimest korda kirjutas Tartu Postimees haridusosakonna skandaalist 30. märtsil. Foto: TPM

Kaitsepolitsei lõpetas Tartu linnavalitsuse haridusosakonna kinkekaartide ja arvetega seotud kriminaalasja kohtueelse uurimise ning lähiajal plaanib prokuratuur saata kriminaalasja materjalid kohtusse.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressinõuniku Kristina Kostina kinnitusel lasub selle kriminaalasjaga seotud kuriteokahtlus kaheksal inimesel. Nende nimesid prokuratuur esialgu ei avalda ning kommenteerida ei saa ka kahtlustuste sisu, lisas Kostina.

Samuti ei ole veel selge, kas kriminaalasi laheneb kokkuleppe- või üldmenetlusega.

Milliste tulemusteni kriminaaluurimine jõudis, saab avalikuks kohtusaalis, kus prokurör avaldab süüdistuse. Eeldatavasti saadab prokuratuur kriminaalasja materjalid Tartu maakohtusse selle aasta lõpus või uue alguses.

Uurimine paisus

Skandaal Tartu haridusosakonna ümber lahvatas tänavu 29. märtsil, kui avalikkuse ette jõudis teade osakonnajuhataja Boris Goldmani ning sama osakonna finantsjuhi Irina Aabi kinnipidamisest päev varem. Kahtlustuste ilmsikstuleku järel esitasid Goldman ja Aab lahkumisavalduse.

Esialgu olid uurimise all need kaks linnaametnikku seoses linna haridusasutustes korraldatavate olümpiaadide ja viktoriinide auhinnafondi, täpsemalt auhinnaks mõeldud kinkekaartide omastamisega.

Peagi suurenes aga nii uuritavate episoodide hulk kui ka kahtlusaluste arv ning luubi alla võeti kogu haridusosakonna haldusalas toimuv.

Samal ajal kaitsepolitseiga alustas revideerimistööd ka Tartu linna sisekontroll.

Kahtlused, et koolide raha pole kasutatud korrektselt, viisid ametist Kivilinna gümnaasiumi direktori Ants Sergi ning kommertsgümnaasiumi juhi Priit Hänni. Samuti saatis kahtlusevari Annelinna gümnaasiumi endise direktori Jevgenia Lindevaldti tegevust.

Väidetavalt võisid koolijuhid olla seotud fiktiivsete arvete vormistamisega, millest olid teadlikud ka Boris Goldman ja Irina Aab.
 
Linn nõuab raha tagasi

Tartu Postimehe andmetel võivad peale eelnimetatute kuuluda kriminaalasjas kahtlustatavate hulka teiste seas Karlova kooli õppealajuhataja ning Boris Goldmani abikaasa Imbi Goldman. Samuti omaaegne haridusosakonna töötaja Janika Laur ning veel üks haridusosakonnas töötanud inimene.

Sisekontrolli tulemuste järgi on linnavalitsus kokku löönud linnale tekitatud kahju suuruse ning nõuab summasid endistelt ametnikelt tagasi sama kriminaalasja kõrvale esitatud tsiviilhagis.

Linnasekretär Jüri Mölder kinnitas omapoolse tsiviilhagi esitamist, kuid ei täpsustanud rahanõude suurust. Tartu Postimehe andmetel võib summa ulatuda ligikaudu 166 000 euro ehk 2,5 miljoni kroonini.

Oma alluvuses ilmsiks tulnud segaduste tõttu pani 4. mail ameti maha tollane haridusala abilinnapea Jüri Sasi. Sel nädalal teatas Jevgenia Lindevaldt oma volituste peatamisest Tartu linnavolikogus.

Märksõnad

Tagasi üles