Aparaaditehase tänavaturul pandi täna rõhku peredele ja lastele
Täiendatud

Aparaaditehases algas täna hommikul festivali moodi turupäev, mis ühendas taaskasutuskaubanduse, disainituru, tänavatoiduala ja kultuuriprogrammi üheks mitmekesiseks tervikuks. Lastekaitsepäeva puhul oli tänavu rohkem kui kunagi varem mõeldud lastele ja peredele.

Korraldajate sõnul oli tänavaturg kummardus Tartu kohalikule loomingule, disainile ja käsitööle, nutikale, taaskasutatavale ja keskkonnasäästlikule eluviisile. Lisaks Aparaaditehase sisehoovile hõlmas tänavaturg ka suure osa Kastani tänavast ning seda ümbritsevast piirkonnast, mis oli autoliiklusele suletud.

«See sündmus on üha enam rohkem festival kui turg. Müük ei ole siin kindlasti kõige tähtsam. Näiteks on meil tänasel lastekaitsepäeval laste ja perede ala, kus kestab programm üheteistkümnest viieni,» rääkis Aparaaditehase tegevjuht Erki Pruul. «Me toome loomingu ja inimesed tänavale ning muudame Tartu veel mõnusamaks,» lisas ta.

Pruul oli end hommikul sisse seadnud Kastani tänaval müügiala lõpus, kus ta koos sõber Martin Jõelaga turulistele vinüülplaate mängis. «Me võiks panna siia müüjaid kuni Kastani tänava alguseni, aga see ei ole meie eesmärk. Oluline on, et nad sobiks kokku meie väärtushinnangutega,» seletas Pruul. «Massikaltsukaid, võltsasjade müüjaid ja päris mainstream toiduturgu me siia ei taha. Need on kõik olemas, proovime teha sellist asja, mida pole enne olnud.» Pruul rõhutas, et tänavaturgu korraldades on muusikal alati tähtis roll ning sel korral oli koguni kolm kohta, kust muusika külastajateni jõudis.

Kokku tegutses turul ligi 200 kauplejat. Pakuti tänavatoitu, disaini, käsitööd, kujutavat kunsti ja palju muud. Väikese väljapanekuga oli esindatud suur hulk rõivamüüjaid.

Turutänava lõpus tegutses ka iselaadi rändhostel. Tartu hostel Looming oli sinna üles seadnud oma kausikujulised, üliõhukestest laudadest tehtud põhuvoodid, kus soovijad vajaduse korral pikutada said.

«Oleme siin juba kolmandat aastat ja alati püüdnud välja mõelda midagi uut. Meie eesmärk oli tekitada lebola võimalus,» selgitas end hostel Loomingu leiutajaks nimetanud Helgur Rosenthal, kes teadaolevalt pole legendaarse multifilmi režissööri Eugen Rozenthali sugulane. 

Küsimusele, kas rändhostelis keset Kastani tänavat ka päriselt magada võib, vastas Rosenthal: «Ma arvan, et saab. Ainuke asi on see, et kui liikluseks tuleb õhtul tee vabaks teha, peame need voodid tänava äärde kõnniteele nihutama.»

Turupäeva programmi mahtusid sel korral mitmed laste muusikalised etteased ja näiteks ka alternatiivne tänavakunsti ekskursioon, mida viis läbi Talvi Põldma.

Teiste sündmuste seas toimub täna Aparaaditehases kell 23 selle suve esimene Elektriteatri välikino seanss, kus näidatakse Soome komöödiat «Hevireis».

Tagasi üles