L, 25.03.2023

Lugejat ootab ees ajaränd läbi laulupidude

Raimu Hanson
Lugejat ootab ees ajaränd läbi laulupidude
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Teose «Laulupeod Postimehega» toimetaja Lauri Vanamölder sai raamatu eile Postimehe kirjastusest ja läks kohe parki seda lehitsema.
Teose «Laulupeod Postimehega» toimetaja Lauri Vanamölder sai raamatu eile Postimehe kirjastusest ja läks kohe parki seda lehitsema. Foto: Tairo Lutter

Trükikojast on paar päeva tagasi välja tulnud albumi mõõtu tüse raamat, mis viib lugeja ajarännakule. Algus on suves 1869 ja lõpp kevades 2019, rännukaaslasteks praegune Postimees ja selle eelkäijad ning laulupeod, mida needsamad ajalehed on kajastanud 150 aasta jooksul.

Raamatu «Laulupeod Postimehega. 150 aastat Eesti üldlaulupidusid Postimehe kajastuses» saateks on kirjutanud Rein Veidemann, et selles tekstikogumikus avaneb lugejal ainulaadne võimalus osaleda üldlaulupidude ettevalmistuses, nende toimumises ja kajastuses läbi kogu meie üldlaulupidude ajaloo. Ühtlasi näeb lugeja, kuidas on Postimees, mis vahepeal ilmus Edasi nime all, kujunduslikult muutunud.

Kujundus ja kajastus

Veidemann juhib sissejuhatuses tähelepanu sellelegi, et kujunduslikust ehk vormilisest küljest tähtsam on kajastus ise, «mille lugemine annab ettekujutuse sündmuse mõõtkavast ja suhtumisest sellesse. Ajastud ja ideoloogiad vahetusid».

Jahmatuseks nimetas toimetaja tähelepanekut, et laulupidude kajastused olid endistel aegadel ideoloogiliselt kallutatud.

Raamatu koostajad Heili Reinart, Bretty Sarapuu ja Lauri Vanamölder on istunud rahvusraamatukogus ja arvuti taga vanu ajalehti lapates mitmeid nädalaid. Leitud asjakohasest kraamist tegi lõpliku valiku Vanamölder, kes on «Laulupeod Postimehega» toimetaja, igapäevase ameti poolest aga sisekaitseakadeemia kirjastaja.

Mis on rikkalikust tekstide ja piltide kogumist eriliselt meelde jäänud?

Kõigepealt nimetas Vanamölder üllatust, mille tekitas teadasaamine, et 1947. aasta laulupidu kajastas veel Postimees, mitte Edasi (sest nõukoguliku nime all hakkas ajaleht ilmuma aastal 1948). Jahmatuseks nimetas toimetaja tähelepanekut, et laulupidude kajastused olid endistel aegadel ideoloogiliselt kallutatud: vastavalt sellele, milline võim parasjagu valitses.

Kolmandaks nimetas Vanamölder avastust, et ühel aastal, ja nimelt 1985, oli laulupeo kajastus mahtunud ainult ühte artiklisse, tavaliselt on aga Postimees ja Edasi kirjutanud peost pikalt ja põhjalikult, läbi mitme lehenumbri.

Enne tule süütamist

Postimehe kirjastuse juht Eia Uus avaldas rõõmu, et trükikoda tuli oma tööga toime laulupeotule süütamise päeva eel. Ta nimetas raamatu tekstidest endale eriliselt meelde jäänuks kõigepealt 1869. aasta uudist «Keeldud korter», milles selgub, et Tartu maavanemad ei võtnud küladest tulnud lauljaid enda kodudesse ööbima. Tekstid on tema sõnul väga erinevas stiilis, osa neist hästi värvikad ja vahvad.

Raamatu esitlusele 1. juunil kell 11 ERMis on oodatud kõik huvilised.

RAAMAT

«Laulupeod Postimehega»
«Laulupeod Postimehega» Foto: Repro

«Laulupeod Postimehega»

  • Koostanud Heili Reinart, Bretty Sarapuu ja Lauri Vanamölder
  • Idee autor ja konsultant Sten Weidebaum
  • Toimetanud Lauri Vanamölder
  • Kujundanud Mart Kivisild
  • Kirjastanud Postimees
  • Tallinn 2019
  • 232 lk
  • Esitlus 1. juunil kell 11 ERMis
Märksõnad
Tagasi üles