Julgen siinkohal kasutada meie-vormi, sest suurtes küsimustes on kunstimuuseumi kollektiiv ühte meelt. Oleme põhjalikult arutanud, millistest tingimustes, kus ja kuidas saaks Tartmus kõige paremini toimida.
Muret muuseumi pärast ja muutuste soovi ajendavad peamiselt kunsti eksponeerimiseks ja korrastamiseks kliima poolest ebasobiv hoone, ebastabiilne projektipõhine rahastus näitusetegevuseks ning seetõttu ebakindel tulevik. Imetlen oma vanemaid kolleege, kes on muuseumis aastakümneid töötanud ja paremat aega oodanud. Uut maja ning sobivaid töötingimusi igatsetakse alates 1940. aastast, mil muuseumi asutati.
Jaanuari lõpus saatis ERMi direktor Alar Karis kultuuriministrile kirja, et Tartu kunstimuuseum võiks kolida Raadile. Õige pea ilmus sellest ka mitu uudist ning nii kunstimuuseumi kui ka Tartu linnaga kooskõlastamata idee tõusis arutelude keskmesse.
Ühtegi argumenti, miks selline liigutus oleks hea kunstimuuseumile, pole aga kuulda olnud. Mina ei tea ühtegi inimest, kes sooviks kunstimuuseumi väljakolimist kesklinnast. Tagasiside on olnud pigem vastupidine. Murelik on olnud eeskätt külastaja, kes tahab siduda meeldiva jalutuskäigu vanalinnas, kohvitamise, poodlemise, raamatukogus käigu ja näituse vaatamise.
Õigustatult tahetakse, et kunstimuuseum oleks jõukohaselt kättesaadav nii lastele, vanuritele, tudengitele, turistidele kui ka näiteks liikumispuudega inimestele. Ka Tartmusi kollektiiv toetab asukoha säilimist ajaloolises linnakeskus, kus ümberringi on teisigi kunstinäitusi ning koostööpartnereid: Tartu ülikool, kunstimaja, ülikooli kunstimuuseum, Nooruse galerii ja Kogo galerii.
Kunst on kui elusorganism, mis idaneb, sünnib ja areneb koostöös ümbritsevaga meluga, mitte põllul. Samuti annab atraktiivne, tegus ja ühiskonnaga dialoogi pidav kunstimuuseum kesklinna piirkonnale palju juurde. Linna parema toimimise nimel peab selle südamik olema stimuleeriv, atraktiivne ja seeläbi tugev. Sellest võidab iga tartlane ja külaline.