N, 2.02.2023

Kõik õpivad hoolega eksamiteks, üks edukas noor juba puhkab

Kelly Olesk
, reporter
Kõik õpivad hoolega eksamiteks, üks edukas noor juba puhkab
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
«Rakett 69» võistluse finaali jõudnud Nõo reaal­­gümnaa­siumi abiturient Annika Jaakson programmeerib arvutimänge ja mängib ka viiulit.
 
«Rakett 69» võistluse finaali jõudnud Nõo reaal­­gümnaa­siumi abiturient Annika Jaakson programmeerib arvutimänge ja mängib ka viiulit.  Foto: Sille Annuk

Noorte teadussaates «Rakett 69» jõudis finaali ja saavutas teise koha Võrust pärit, ent Nõo reaalgümnaasiumi 12. klassi lõpetav Annika Jaakson, kes peale reaalainete tunneb suurt huvi infotehnoloogia ja arvutite vastu.

Praegu, mil eksamite ja ülikooli astumise vahel on aega hinge tõmmata, programmeerib ta arvutimänge. Näiteks kahel möödunud suvel oli Jaakson abiks Tartu observatooriumis kuupsatelliidi EstCube pardaarvuti programmeerimisel.

Mureta eksamitele

Võidu ja 10 000-eurose teadus­stipendiumi pälvis Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilane Tiago Golub.​​ Telesaate finaalis tuli Jaaksonil ja Golubil luua võimalikult täpne Rube Goldbergi masin. Goldbergi masinaks nimetatakse ükskõik millist seadeldist, mis koosneb paljudest lihtsatest mehhanismidest ja mis lahendab keerulist teed pidi mingit väga lihtsat ülesannet. Ahelreaktsioonimasina töö pidi saate reeglite järgi kestma 105 sekundit. Golubi masin töötas 0,1-sekundilise täpsusega ja võit oli kindel. Jaakson aga teise koha üle ei kurvasta. «Pigem olen pettunud, et minu Goldbergi masin tööle ei hakanud,» nentis ta.

See pole kuivade nohikute teema, ütles Annika Jaakson arvutiteaduse kohta.

«Rakett 69» saates finaali jõudnud noored saavad astuda Tartu ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli või Tallinna ülikooli vabalt valitud erialale. Kuna ülikooli sissepääs on kindel, siis reedese matemaatika riigieksami pärast Jaakson ei muretse. «Ma ei usu, et kahe nädalaga midagi oluliselt selgeks õppida saaks, kasulik on siiski terve gümnaasiumi vältel tähele panna ja õppida,» arvas ta. Kuna eksamitulemused Jaaksoni edasisi plaane ei mõjuta, siis kordamise peale ta aega ei raiska, vaid pigem puhkab. Erialavalik on samuti tehtud ning sügisel saab temast Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi tudeng. «See pole kuivade nohikute teema,» ütles ta. Samuti on Jaakson veendunud, et stereotüüp IT-mehest kui pika patsi ja prillidega kuivikust jääb kümne aasta tagusesse aega.

Ootamatud pakkumised

Et «Rakett 69» on noorte seas väga menukas telesaade, palus just noortele mõeldud kampaania «dIKTeeri oma tulevik» meeskond Annika Jaaksonil hakata teavituskampaania eestkõnelejaks. Kampaania kummutab digivaldkonnaga seotud müüte ja murrab stereotüüpe ning aitab õppekava valikul tutvuda info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) erialade võimalustega.

«Ma tahan oma tuleviku siduda IKTga, sest see aitab iga päev maailma paremaks muuta. Soovin luua rakendusi, mis on inimestele kasulikud ja teevad elu mugavamaks,» kirjeldas Annika Jaakson.

Pakkumine hakata eestkõnelejaks tuli kui välk selgest taevast. «Saates osalemine on avanud mulle palju uksi, ka väga ootamatuid,» ütles Jaakson.

Veel meeldib Annika Jaaksonile laulda kooris, mängida viiulit ning lugeda ulme- ja fantaasiakirjandust, viimati luges ta fantaasiaraamatut «Tuule nimi». Võrus põhikoolis käies lõpetas Jaakson muusikakoolis viiuli eriala. Huvi nii muusika kui ka reaalainete vastu tuleb vanematelt, kes on samuti reaalaineid õppinud ning tegelevad muusikaga.

Märksõnad
Tagasi üles