Konstantin Päts tuli lugejate ette vaimuhaiglas kinnipeetavana

Raimu Hanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kirjanik Olev Remsu.
Kirjanik Olev Remsu. Foto: Erik Prozes

Eesti Vabariigi presidendile Konstantin Pätsile ei olnud saatus armuline. Tema elutee võttis pärast Nõukogude okupantide Eestisse sissemarssimist pöörde sinna, kust ta enam tagasi ei saanud tulla. Repressiivorganid ei lasknud teda enam oma haardest lahti ja ravisid teda pikki aastaid trellitatud akendega palatis kui vaimuhaiget.

Sel aastal on lugejaid õnnistatud vähemalt kolme kirjandusliku tekstiga, mis kujutavad toonast hullumeelset tegelikkust represseeritud president Pätsi ümber.

Eesti Vabariigi presidendi Konstantin Pätsi saatus ei olnud talle armuline. Tema elutee võttis pärast Nõukogude okupantide Eestisse sissemarssimist pöörde sinna, kust ta enam tagasi ei saanud tulla. Repressiivorganid ei lasknud teda enam oma haardest lahti ja ravisid teda pikki aastaid trellitatud akendega palatis kui vaimuhaiget. Aprillis tuli trükist Olev Remsu «Buraševo hullud», mille peategelane Konstantin Päts on sunniviisilisel ravil Tveri lähedal Buraševo psühhoneuroloogiahaiglas.

Tagasi üles