TMB Element teeb betoonist rätsepaülikondi

TMB Elemendi tehnoloogia- ja kvaliteedijuht Urmas Paas (vasakul) ja ettevõtte nõukogu esimees Vallot Mangus näitasid tehases peaaegu valmis olevat valgest betoonist mustade ribade ja klaassilindritega paneeli, mis läheb Stockholmis kerkiva kaheksakorruselise büroohoone Sthlm 04 seina.

FOTO: Margus Ansu

Naljaga pooleks võib öelda, et peale Emajõe pole Tartus kohta, kus ei vaataks vastu Betooni tänaval töötava OÜ TMB Element tehases valatud betoon. Eri aegadel eri nimesid kandnud ettevõttes on valminud näiteks Vanemuise teatri, Tartu ülikooli raamatukogu ning tuhandete kodude suured ja väiksed detailid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lisaks on TMB Elemendis paarikümne eri retsepti järgi valmistatud betoonist seina- ja laepaneelidest ning hoonetele vajalikest muudest detailidest viimasel kümnel aastal kerkinud hulk hooneid mujal Eestis ning ka Soomes, Rootsis, Lätis ja Leedus.

Hiljuti müüs TMB Grupp oma Läti ja Soome ärid Consolis Groupile ning ettevõtte teatas, et keskendub nüüd Tartu tehase tõhustamisele ja ekspordi arendamisele. Mis uuendused Tartu tehases kavas on?

«Uut tehast me siin ehitama ei hakka ning ega tartlased seda ilmselt lubakski,» vastas TMB Elemendi nõukogu juht Vallot Mangus. «Meil on siin piisavalt võimsust ja võimalust laieneda, kuid enne suurte investeeringute tegemist jälgime paar aastat majanduse seisu.»

Mullu 21,6 miljoni euro suuruse käibe ja ligi 2 miljoni eurose ärikasumiga TMB Element on üks suuremaid betoonelementide tootjaid Balti riikides, Tartu tehase tootmisvõimsus on 60 000 kuupmeetrit betoonelemente aastas. Ettevõte valmistab ehitistes kasutatavaid kõiki peamisi elemente: seinaelemente, õõnespaneele, poste, riive, talasid, treppe, TT-paneele, rõdusid ja muid raudbetoontooteid. Näiteks eelmisel nädalal oli töös pikk kaarjas tala, mis läheb Tallinna tervisekeskus-büroohoone peasissekäigu kohale.

Hiljuti hakati jälle tegema seinapaneele, millesse paigaldatakse aknad tehases. «Viimati tehti siin akendega paneele eelmise riigikorra ajal, kui ehitati Annelinna,» märkis Vallot Mangus. Kümmekond aastat tagasi alustati Tartu tehase toodangu eksporti, alguses Soome ja siis Rootsi. Tellimuste täitmine Rootsi jätkub, varakevadest saadik on TMB Elemendi ligi 180 töötajat olnud ametis sealsete klientide tellimuste täitmisega. Märtsis alustati Stockholmis kerkiva Stora Sköndali arenduse kokku 86 korteriga viie kortermaja seinapaneelide ja muude betoondetailide valmistamisega. Kõrvuti selle tööga valatakse mustast ja valgest betoonist seinapaneele Stockholmis kerkivale kaheksakorruselisele büroohoonele Sthlm 04 ning lisaks veel kahe kortermaja elemente.

Tagasi üles
Back