Veel ühes puurkaevus leidus lubatust rohkem arseeni

Tundub, et piirkonna salvkaevude omanikud võivad kergemalt hingata: senised salvkaevudest võetud proovid pole ohtlikus koguses arseeni sisaldanud.

FOTO: Kristjan Teedema

Keskkonnainspektsioon ja terviseamet on võtnud viimastel nädalatel veeproove Peipsiääre valla lõunaosa puurkaevudest, et teha kindlaks, kui laialdane on hiljutise rutiinse kontrolli käigus ilmsiks tulnud probleem arseeniga piirkonna põhjavees. Kontrollitud kaevudest ühes leiti normi ületavas koguses arseeni.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kui varem oli arseeni lubatud piirnorm 10 mikrogrammi liitri kohta (µg/l) ületatud Kaudal (25 µg/l), Ättel (25 µg/l) ja Undil (26 µg/l), siis nüüd lisandus Kaudalt viie kilomeetri kaugusel olev Varamõisa, mille puurkaevust leiti arseeni 17,9 µg/l.

Kõik asjaolud näivad viitavat siiski sellele, et ohtlikult suur arseenisisaldus piirkonna põhjavees on looduslikku päritolu, sest kõik nimetatud puurkaevud ammutavad vett keskdevoni veekompleksist 65–80 meetri sügavuselt. Näiteks Varamõisast vähem kui kahe kilomeetri kaugusel asuva Vara puurkaevu veega on kõik korras: selle proovis leidus arseeni vähem kui 0,1 µg/l. Vara puurkaevu vesi pärineb aga siluri-ordoviitsiumi põhjaveekogumist 120 meetri sügavuselt. Kõik jäi kindlalt normide piiresse ka kolmes salvkaevus, kust samuti proove võeti.

Tagasi üles