iDeal kampaania

Ilmus esimene eestikeelne raamat plastmasside vananemisest

Raamatu «See «igavene» plastmass!» esikaas.

FOTO: ERM

Eesti Rahva Muuseum andis välja muuseumi konservaatori Karoliine Koroli raamatu «See «igavene» plastmass! Plastesemete vananemine, säilitamine ja konserveerimine». Raamatuesitlus on järgmisel kolmapäeval ERMi näitusel «Ise tehtud Eesti».

Kui inimene 20. sajandi alguses sünteetilisi plaste valmistama õppis, peeti seda igavesti säilivaks ja tuhande kasutusvõimalusega materjaliks. 20. sajandi lõpus hakkas plastmassi imelisus tarbija silmis hääbuma ning sellest sai ruttavat inimest saatev ühekordne ja asendatav materjal. Seetõttu on inimene nüüdseks asunud selle «igavese» materjaliga võitlusse.

«On mõneti kurb, et nii imeline materjal on lükatud pahategija rolli, sest nõnda heidetakse ka plastmassi suursaavutused üle parda. Tasub aga hetkeks mõelda, milline oleks meie ühiskonna areng ilma sünteetiliste plastideta,» nentis raamatu autor Karoliine Korol.

Värskelt ilmunud raamat pöörabki tähelepanu plastmassile kui väga mitmekülgsele materjalile ning oluline osa on pühendatud plastide vananemisele. Säilitamise ja konserveerimise peatükid annavad ülevaate meetoditest, mis on viimase paarikümne aastaga maailmas välja töötatud.

Kuna plastide konserveerimine on pidevalt arenev konserveerimisharu, on autori sõnutsi tegemist eeskätt sissejuhatava käsiraamatuga, mis selle valdkonna arengule kaasa aitab. Raamat pakub kindlasti huvi konservaatoritele, tudengitele, koguhoidjatele, kollektsionääridele, disaineritele ning plastide arenguloost huvituvatele lugejatele.

Tagasi üles