Päevatoimetaja:
Richard Särk

Video ja galerii: mõõgavõitlejad andsid relvadele valu nii, et laaste lendas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Eile õhtul kogunes Tartu kesklinna Poe tänava kõrval asuvasse parki seltskond, kes paistis oma välimuse poolest eksinud umbes kümne sajandiga. Nimelt pidas mõõgavõitlusselts seal maha tulise viikingite ja rüütlite mõõgavõitlusturniiri.

Kuigi mõõgavõitlejate relvad olid nürid, ei hoidnud võitlejad end tagasi ning tampisid nüride mõõkadega vastast nii, et nii mõnegi võitleja kilbist lendas hulgaliselt tükke. Ka palusid korraldajad pealtvaatajatel astuda areenist paar sammu tagasi, sest oht oli, et võitluse ajal võib ka mõõgast kilde lennata.

Võitluse korraldaja Robert Rootslane selgitas, et mõõgavõitlus on sama ohutu või siis ohtlik kui ükskõik milline teine kontaktsport. «Aga kui mul on valida, kas saada sel võistlusel mõõgaga vastu pead või poksiringis rusikaga pihta, siis valiksin mõõga kasuks,» lisas ta.

Rootslane selgitas, et mõõgavõitlejate varustus on piisavalt korralik hoidmaks ära vigastusi. Enne areenile astumist tuleb võitlejatel enda varustus kohtunikule ette näidata ning kaitsmete puudumise korral teda võitlusringi ei lasta.

«Aga kui mul on valida, kas saada sel võistlusel mõõgaga vastu pead või poksiringis rusikaga pihta, siis valiksin mõõga kasuks,» lisas Rootslane.

«Hästi oluline on, et võitlejate liigesed oleks kaitstud, sest mõõgaga näiteks põlve pihta saades ei pruugi vigastusest enam taastuda,» rääkis Rootslane. Samas pole põlve löömine võitlusel lubatud. Nii mõnelgi korral andis võitluse peakohtunik võitlejale hoiatuse lubamatu löögi eest.

Pärast viikingite mõõkade ristamist astusid ringi rüütli kategooria võitlejad, kellest parimad pääsevad paari nädala pärast toimuvatele mõõgavõitluse maailmameistrivõistlustele, mis leiavad aset Ukrainas.

Võitluse korraldaja märkis, et eestlaste tase ajaloolises mõõgavõitluses on väga kõrge. Rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt on varem eestlased naasnud poodiumikohtadega. «Häbisse kindlasti ei jää,» lisas Rootslane.

TULEMUSED

Viikingite turniir

1.  Artur Kreivald

2. Fred Põdra

3. Jürgen Sisask

Ajaloolise mõõgavõitluse MMile pääsevad (kategooria)

Keio Viks (hellebard)

Raivo Ird (pikkmõõk)

Jaan Murumets (kilp/mõõk)

Helene Maria Skovgaard(pikmõõk, naised)

Alla Tarnovskaja (kilp/mõõk, naised)

Märksõnad

Tagasi üles