Meestekeskne «Naiste kool»

Kerli Jõgi
, teatrikriitik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rikas ja armukade kaupmees Arnolphe (Karol Kuntsel) on otsustanud abielluda oma kasvandiku Agnèsiga (Linda Kolde).
Rikas ja armukade kaupmees Arnolphe (Karol Kuntsel) on otsustanud abielluda oma kasvandiku Agnèsiga (Linda Kolde). Foto: Maris Savik/Vanemuine

Priit Strandbergi lavastus «Naiste kool» on Molière’i samanimelise komöödia žanritruu tõlgendus, mille lavastaja on ka tekstitruult lavale seadnud. Naiste hariduse ja kasvatuse asemel on Strandberg asetanud rõhu peategelase eetilistele tõekspidamistele. Ja õnneks ei jää lavastaja ega näitlejad Molière’i vaimukusele alla.

Lavastuse fookus on peategelasel Arnolphe’il (Karol Kuntsel), kes on otsustanud abielluda oma kasvandikuga. Naiseks sirgunud Agnèsi (Linda Kolde) on Arnolphe kasvatanud selliseks, milline peaks tema tõekspidamiste järgi abielunaine olema.

Koomilises võtmes esitatud ja nüüdseks kahtlemata iganenud visioon heast naisest ei ole Arnolphe’i kõige suurem probleem. Tema arvates on ideaalne abielunaine aus ja siiras, ent ta sunnib samas Agnèst varjama oma tundeid ja valetama oma armsamale Horace’ile (Karl Laumets).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles