Maanteemuuseumi suvehooaja avab ajarännak laulupeo sünni juurde

Eesti maanteemuuseum Varbusel.

FOTO: Erik Prozes

Sellel laupäeval, 4. mail kuulutab Eesti maanteemuuseum ajarännakuga aastasse 1869 avatuks oma tänavuse suvehooaja. Muuseumi Varbuse postijaama sisehoovi rivistuvad läbi aastakümnete laulupeolisi peole viinud vankrid ja masinad, mis jutustavad neid kasutanud teeliste lugusid.

Ajarännak toimub koostöös Tartu laulupeomuuseumiga. Ajarännakus osalevad legendi järgi Kanepi kandi koorid, kes arutavad, kas üldse laulupeole minna, ja teevad just saabunud nootide abil lauluproovi. Ajarännakut ja muuseumi hooaja avamist uudistama tulnud tavakülastaja saab osa õpitubadest, lauluproovist ja preili Lydia Koidula visiidist. Kohal on  ka Hugo Treffner, kes omakanda rahvast ärgitama on tulnud.

«Kuigi maanteemuuseumi algava hooaja täht on uus masinahall, elame enne uue ekspositsiooni avamist mitme hooajanäituse ja sündmusega kaasa laulupeo juubeliaastale,» rääkis maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner. «Nii muuseumi suve avaüritus kui kaks hooajanäitust pööravad pilgu laulupeoliste mineku teekondadele ja selle muutumisele aja jooksul.»

Muuseumi keldrisaalis võtab koha sisse näitus «Teekond Tartusse 1869», mis toob esile esimese laulupeo tähtsuse Eesti kultuurile ja rahvustunde tekkimisele. Väljapanek jutustab loo sellest, mis oli 800 mehe jaoks käivitavaks jõuks, et võtta ette pikk ja raske teekond - tuldi ju Tartusse jalgsi või hobusega.

Teadaolevalt pole esimesest üldlaulupeost fotojäädvustusi säilinud, ehkki on teada, et pilte tehti. Sestap taastas maanteemuuseum fotokunstnik Toomas Kalve abiga need unustatud hetked. Tema vana plaatkaamera lääts on näinud 1870ndaid ning on sellest ajast tänase päevani olnud oluliste hetkede vahendajaks. Need fotod jõuavad külalise ette üle-eestilisel muuseumiööl, 18. mail.

Muuseumi 4. mai avaürituse programm algab ennelõunal kell 11 ja kestab neli tundi.

Tagasi üles
Back