Tartu maakohus konfiskeeris roolijoodikult kaubiku ning mõistis ta kolmeks aastaks vangi

Sõidukijuhtide joobe kontroll. Foto on illustratiivne. FOTO: Mihkel Maripuu / PM/Scanpix Baltics

Neljapäeval tunnistas Tartu maakohus kaks meest süüdi mootorsõiduki joobes juhtimises ja konfiskeeris mõlemalt mehelt kuriteo toimepanemise vahendid – kaubikud Ford Transiti ja Opel Vivaro. 

Kui varem karistamata 48-aastane Riho peab šokivangistusena trellide taga veetma nädala, siis varemgi joobes juhtimises süüdi tunnistatud 48-aastane Margus läheb vangi ligi kolmeks ja pooleks aastaks.

Mõlemad mehed juhtisid joobeseisundis oma autot 23. aprilli õhtul ja ühe mehe sõidu lõpetas politsei Elvas, teine mees peeti kinni Tartus. Elvas kinni peetud mees on tänavu varemgi kriminaalses joobes sõidukiroolist tabatud, kuid varem teda karistatud ei ole. Nüüd määras kohus talle pooleteise aasta pikkuse katseaja, mille jooksul ei tohi ta tarvitada alkoholi, peab registreerima ennast «Kainem ja tervem Eesti» programmi ja osalema sotsiaalprogrammis.

Lisaks võttis kohus talt ära kuueks kuuks sõiduki juhtimisõiguse. Kohustuste täitmist kontrollib katseajal kriminaalhooldaja, nende rikkumise korral ootab teda ligi üheksa kuu pikkune reaalne vangistus.

Margust on kohus kahel korral kriminaalkorras karistanud ja mõistnud talle eelmise karistusega joobes juhtimise eest katseaja, mis kestnuks tuleva suveni. Seega pani ta uue kuriteo toime katseajal ja tema vangistusele liideti ka varasem karistus.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Jüri Vissak rõhutab taas, et kohus konfiskeerib reeglina korduvate roolijoodikute autod. «Korduvad roolijoodikud peaksid endale aru andma, et võivad kergesti oma sõiduriistast ilma jääda. Kohus on mitu korda konfiskeerinud ka elukaaslastele, vanematele, lastele või sõpradele kuuluvaid sõidukeid, kui nad kasvõi kergemeelsusest on aidanud kaasa sõiduki kasutamisele joobes inimese poolt. Arvestama peab ka sellega, et korduvad roolijoodikud veedavad mingi aja karistusest reaalselt vanglas. Seega on äärmiselt rumal joobeseisundis sõidukit juhtida, sest karistus on kulukas ja korduvate roolijoodikute puhul väga karm,» ütles Vissak.

Varem karistatud ja karistuse kandmisest enne tähtaega vabastatud 48-aastane Margus ei suutnud katseaega edukalt läbida – ta jäi joobes juhtimise eest väärteo korras lubadest ilma ja nüüd juhtis kriminaalses joobes oma kaubikut. «Ilmselgelt ei suuda ta vabaduses viibides kõrvalistele inimestele ohtlikest kuritegudest hoiduda ja peab seetõttu pikema aja vabadusest isoleerituna veetma,» ütles prokurör. Teist meest ei ole kohus aga varem karistanud. «Sellele vaatamata pani ta teo toime teist korda – seega peab ka tema põgusalt vanglas elu üle järele mõtlema. Küll aga loodame, et pooleteiseaastase katseaja jooksul suudab ta alkoholist või vähemalt alkoholijoobes sõidukite juhtimisest hoiduda ja oma liikluskäitumist oluliselt parandada,» lisas Vissak.

Tartu patrulltalituse juht Alvar Pähkel rääkis, et igal kevadel suureneb liikluses märgatavalt nende juhtide osakaal, kes ei pea paljuks joobnuna rooli istuda. Sellistele ja ka teistele ohtlikele juhtidele pöörab politsei igapäevases liiklusjärelevalves nii pisteliste kontrollide kui ka mahukamate aktsioonidega teravat tähelepanu. Lisaks politseile saavad ohtlike juhtide liiklusest kõrvaldamisel ja sinna üldse mitte lubamisel abiks olla kõik tähelepanelikud ja hoolivad inimesed.

«Nähes purjus sõpra või võõrast autorooli kippumas, on kõige lihtsam temalt võtmed lihtsalt ära võtta, tema teekonda takistada või talle ise küüti pakkuda. Kui aga sekkuda ei soovita või ei juleta, tuleb sellistest ohtlikest juhtidest kahtlemata politseile teada anda,» selgitas Pähkel. Ta lisas, et ennetus on parem kui õnnetus ja selle viimase vältimiseks sobivad kõik abivahendid ja lubatud võtted.

Mootorsõiduki joobes juhtimise eest võib kohus karistada kuni nelja-aastase vangistusega.

Tagasi üles
Back