Mänguasjamuuseum avab näituse täiesti tavalisest lapsepõlvest

Silva Paluvitsa mänguasjad.

FOTO: Tartu Mänguasjamuuseum

Tartu mänguasjamuuseumis avatakse 24. aprillil näitus «Täiesti tavaline lapsepõlv», mis tutvustab 1950.–60. aastate Eesti laste tollast maailma Silva Paluvitsale kuulunud esemete kaudu. 

Näitusele on välja pandud Silva Paluvitsa mänguasjad ja koolitarbed, näha saab ka kodus õmmeldud lihtsaid kleidikesi ja omaaegseid koolivorme. Eriti hoolikas vaataja võib lähemalt uurides avastada, milliste lihtsate nippide abil toonaseid riideid defitsiiditingimustes suuremaks õmmeldi.

Tartu mänguasjamuuseumi direktori Triin Vaaro sõnutsi on selle näituse vaatamine nagu ajas reisimine. «Sel ajal suureks kasvanud inimeste jaoks on väljapandus palju nostalgiat ja äratundmisrõõmu. Praeguse aja lastele on see aga ajahüpe nende vanaemade ja vanaisade lapsepõlve,» rääkis Vaaro. «Võib öelda, et see on ideaalne näitus, mille pärast vanavanemad võiksid lapselastega koos muuseumisse tulla.»

Esemed kuuluvad Kolga muuseumi kogusse ja Silva Paluvitsa erakogusse. Asjad on säilinud tänu sellele, et Silva ema hoidis alles oma tütre lapsepõlve mänguasjad, riided, salmikud ja koolivihikud. Kuigi riigivõimu loosungite järgi pidanuks tollase Nõukogudemaa lapsed olema maailma kõige õnnelikumad, iseloomustab Silva Paluvits ise oma lapsepõlve kui täiesti tavalist: see polnud ei liiga rõõmus ega liiga kurb. Sellise täiesti tavalisena ongi tema lapsepõlvekillud ka muuseumisse jõudnud.

Näitus kuulub mänguasjamuuseumi juubeliaasta ürituste programmi «Vinge veerandsada – Tartu mänguasjamuuseum 25!» ning jääb avatuks 11. augustini. 

Tagasi üles