Vene tänava ringristmikul puhkevad suvel õide aasalilled

Tartu Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vene tänava ringristmikule tuleb lilleniit.
Vene tänava ringristmikule tuleb lilleniit. Foto: Helle Väärsi

Vene tänava ringristmikule rajatavale lilleniidule külvati kolmapäeval aasalillede segu. Esimesed taimed peaksid õide puhkema tänavu suvel.

Lilleniidu kujundaja Eesti üks tuntumaid maastikuarhitekte ja kõrreliste spetsialiste Helle Väärsi ütles, et palju sõltub nüüd ilmastikust. «Praegu tuleb vihma paluda – kui lähipäevil seemned korralikult niiskust ei saa, võib nende idanemine ja ka edasine taimede kasv kidunema jääda,» sõnas Väärsi.

Ringristmikule kujundatud looduslike sugemetega lilleniit on kujundatud õiterohkemana, kui neid looduses näha võib. Külvatud lilleseemnete segus oli nii ühe- kui mitmeaastaseid taimi. Sinna kuulusid erinevad magunad ja raudrohud, rukkililled, karikakar, metssalvei, nurmenukk ja teised aasalilled. Lillede sekka külvati ka väiksemakasvulisi kõrrelisi. Ringikujuline lilleaas ääristatakse kõrgemakasvuliste kõrrelistega, mis püsivad dekoratiivsed ka talvel.  

Vastset lilleniitu hakatakse pidevalt täiendama. Nii pannakse tänavu suve lõpul sinna maha lillesibulad, mis löövad õitsele järgmisel varakevadel. Tartu uue lilleniidu täit õiteilu saab näha alles mõne aasta pärast.

Helle Väärsi ütles, et teda maastikuarhitektina rõõmustab Tartu otsus luua linnakeskkonda looduslik lilleniit. «Mul on hea meel, et siin minnakse kaasa maailmas üha enam leviva trendiga rajada linnadesse mitte ainult rohelist muruvaipa, vaid looduslikke kooslusi, mis aitavad ka linnaloodust hoida rohkem tasakaalus.»

Lilleniidu rajamise eeltööd tegi linna haljastuspartner OÜ Kanepi aiand, kes hakkab lilleniitu ka edaspidi hooldama.

Tagasi üles