N, 2.02.2023

Konkurentsiamet puistas pettuse välja selgitamiseks põllutehnika turuliidrite kontoreid

Eili Arula
, reporter
Konkurentsiamet puistas pettuse välja selgitamiseks põllutehnika turuliidrite kontoreid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Traktorite paraad Maamessil. Pilt on illustreeriv
Traktorite paraad Maamessil. Pilt on illustreeriv Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Teisipäeval otsisid konkurentsiameti töötajad koos kriminaalpolitseinikega Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtimisel läbi kuus põllumajandusega seotud ettevõtet, et uurida võimaliku konkurentsikuriteo toimepanekut ning põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametile (PRIA) toetuste saamiseks valeandmete esitamist. Teada on, et teiste hulgas otsiti läbi põllumajandusmasinaid müüvate ettevõtete Baltic Agro Machinery, Agriland, Tatoli ja Dotnuva Baltic kontorid.

Nimetatud ettevõtted on põllumajandusmasinate müüjate seas Eestis ühed tipptegijad, kelle käes on suur osa kogu Eesti põllumajandusmasinate turust. Lisaks ettevõtetele otsiti läbi ka kaheksa eraisiku kodu ning menetlustoimingute käigus peeti kinni neli inimest, kes said pärast ütluste andmist vabaks.

Arusaamatu menetlus

Kriminaalmenetlust teostab konkurentsiamet ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur. Selle sisuks on kontrollida kahtlusi, et ettevõtted tegid PRIA-lt toetuste taotlemiseks hinnapakkumisi esitades konkurentsi kahjustavat koostööd.

Ringkonnaprokurör Denis Tšasovskih selgitas, et ettevõtjatel on keelatud sõlmida omavahel kokkuleppeid, mis kahjustavad vaba konkurentsi. «Konkurentsi kahjustava koostööga välditakse tavalise äritegevusega seotud riske ja moonutatakse turgu, samuti eksitatakse PRIAt, jättes mulje, et pakkumustes esitatud summad vastavad tegelikule turuolukorrale,» lisas Tšasovskih.

Baltic Agro tegevdirektor ja Baltic Agro Machinery juhatuse liige Ants Puusta selgitas, et kogu menetlus ja väidetav kuriteokahtlus on talle täiesti arusaamatu. «Mul ei ole midagi kommenteerida, sest ma ei saa aru, kuidas on võimalik omavahel konkureerivatel ettevõtetel sääraseid kokkuleppeid sõlmida,» sõnas Puusta. Ta lisas, et ilmselt saab pilt selgemaks järgmisel nädalal, kui Baltic Agro Machinery tegevjuht Eiko Nõgols läheb uurimise asjus tunnistusi andma. Seda ei osanud Puusta öelda, kas kedagi tema ettevõttest uurimise asjus ka kinni peeti.

PRIA teabeosakonna juhtivspetsialist Eveliis Padar vahendas, et nende uus suund on kontrollida probleemseid taotlusi enne otsuse tegemist senisest veelgi põhjalikumalt.

Aitavad uurijaid

Dotnuva Baltic juhatuse liige Renee Mõttus kinnitas, et tema ettevõtte tegevus on seadusega kooskõlas. «Teeme kõigiti koostööd uurimisorganitega. Kuna menetlustoimingud on käimas, siis ei ole meil õigus asjaolusid avalikkuse ees lahata,» lisas Mõttus.

Agrilandi juht Aren Põder tunnistas, et tõepoolest käisid teisipäeval politseiuurijad tema ettevõtte kontorit läbi otsimas, kuid kedagi kinni ei peetud. Tema andmeil on uurimise teravik suunatud kuivatiseadmete müügitehingutega seotud võimalikele pettustele. «Meie juures uuriti mõningaid dokumente, kaasa võeti mõned asjad, mille me ametnikele lahkelt kaasa andsime, sest meil ei ole midagi varjata,» jäi Põder endale kindlaks.

Eelmise aasta lõpus mõistis Tartu maakohus Aren Põdra koos Agrilandi ja Kaavere Agroga süüdi selles, et ta esitas PRIA-le valeandmeid, mille alusel maksis PRIA 1,92 miljonit toetust Kantküla söödatehase ehitamiseks. «Selles asjas, mille pärast toimus teisipäeval läbiotsimine, ei puutu PRIA üldse asjasse, selle menetluse algatas konkurentsiamet,» märkis Põder, kes kinnitas veel, et tema ettevõte on patust prii.

Tõhusam kontroll

Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõuniku Kaarel Kallase sõnul on ettevõtjatevahelise konkurentsi kahjustava kokkuleppe sõlmimine ja kooskõlastatud tegevus, kui sellega määratakse otseselt kolmandate isikute suhtes kindlaks hind ja jagatakse kaubaturgu, kvalifitseeritav kuriteona. Süüdimõistmisel võib kohus füüsilist isikut selle teo eest karistada kuni kolmeaastase vangistusega ning juriidilisele isikule määrata karistuseks 5–10 protsenti juriidilise isiku käibest.

PRIA teabeosakonna juhtivspetsialist Eveliis Padar vahendas, et nende uus suund on kontrollida probleemseid taotlusi enne otsuse tegemist senisest veelgi põhjalikumalt, et tagada toetuste määramine vaid neile taotlejatele, kes vastavad tegelikult meetme määrustes sätestatud tingimustele ega ole ennast kunstlikult taotlejale esitatud nõuetega sobivaks kohandanud.

«Viimastel aastatel oleme oma pettustevastast süsteemi oluliselt arendanud ja avastatud pettused on järjepideva aastatepikkuse töö vili,» lisas Padar. Samas rõhutas ta, et pettustega on aja jooksul olnud seotud üksnes väga väike protsent PRIA klientidest ning ametnikud tegutsevad pidevalt selle huvides, et ausad ja korrektsed kliendid saaksid oma investeeringud tehtud.

Märksõnad
Tagasi üles