iDeal kampaania

Selts tahab Tallinnasse Jaan Tõnissoni monumenti ja väljakut

Jaan Tõnissoni seltsi aastakoosolek Eesti kirjandusmuuseumis.

FOTO: Erakogu

Läinud laupäeval Eesti kirjandusmuuseumis aastakoosolekut pidanud Jaan Tõnissoni seltsi liikmed seadsid oma järgmiseks suureks eesmärgiks Tõnissoni nime talletamise Tallinna linnaruumis.

Viis aastat tagasi asutatud seltsi koosolek algas tavakohaselt sõnavõtuga inimeselt, kelle tööd ja tegevust iseloomustab loomupärane austus oma keele ja kultuuri vastu. Seekord rääkis oma tööst lavakunstikooli kõnekunsti ja eesti keele õppejõuna Anu Lamp.

Seltsi eestvedaja Krista Aru teatel tõdesid kohalolnud läinud aastale tagasi vaadates üksmeelselt, et tähtsündmuse, Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäeva korraldamisega tuldi hästi toime tänu linnavalitsuse, ülikooli, Vanemuise teatri, Eesti Üliõpilaste Seltsi, riigikantselei, Tartu Postimehe ja Pauluse koguduse abile.

Krista Aru

FOTO: Margus Ansu

Eriarvamused ilmnesid Aru sõnul siis, kui kerkis küsimus, milline peaks olema seltsi peamine ülesanne eelseisvateks aastateks.

Tõdeti, et Tõnissoni kodumaja Tartus Anna Haava tänaval on kinnisvarafirma poolt renoveeritud ja korda tehtud, kuid seltsil pole raha, et seda osta, nagu ka mitte äriplaani selle ülalpidamiseks. Seltsi auväärsed liikmed eesotsas Agu Kulliga olid samas seda meelt, et tuleb jätkata läbirääkimisi linna ning valitsusega, leidmaks võimalusi maja avalikku kasutusse tuua. Seejuures pakuti muu hulgas välja idee kujundada hoonest eri seltside kooskäimise koht.

Kodumaja küsimuse kõrval tõstatas seltsi vastne liige Sergei Metlev küsimuse, miks ei ole siiani Tallinnas Jaan Tõnissoni nime kandvat tänavat, väljakut või hoonet, monumendist rääkimata. Metlevi ettepanek oli konkreetne: Tõnissoni nime võiks anda niinimetatud superministeeriumi ees olevale väljakule Pärnu maantee ja Suur-Ameerika tänava nurgal. Seal oleks ühtlasi olemas koht võimalikule mälestusmärgile.

Tõnissoni mälestuse jäädvustamine Tallinna linnapildis tundus kõigile koosolekul viibinutele vajalik ning selts otsustas hakata selle nimel sihiteadlikult tegutsema.

Ühtlasi jätkatakse traditsioonilist tegevust. Näiteks korraldatakse haridusasutustes koolinoortele mõeldud ettekannetesarja «Jaani kood», mis tuletab meelde, et paljud Jaan Tõnissoni mõtted ja algatused pole iganenud ning väärivad uues kuues hoidmist ka 21. sajandil.

Peagi on kavas talgupäev Tõnissoni sünnikodus Viljandimaal Mursil.

Samuti mälestatakse Jaan Tõnissoni oletataval hukkamispäeval, 3. juulil nii teda kui tema kaasteelisi Raadi kalmistul ning sellele järgneval ettekandekoosolekul. Tänavune ettekandekoosolek saab olema pühendatud laulupidudele, sest Jaan Tõnisson sai laiemale seltskonnale tuntuks just tänu 1894. aasta laulupeole, kus ta oli kirjatoimetaja ja asjaajaja rollis.

Jaan Tõnissoni seltsi aastakoosolek Eesti kirjandusmuuseumis.

FOTO: Erakogu

Tagasi üles