Linnalinnulaupäevakul meisterdatakse aialindudele pesakaste

Lindudele pesakastide meisterdamine.

FOTO: Tartu loodusmaja

Eeloleval laupäeval kell 11–14 toimub Tartu loodusmajas sellekevadine LiLiLa ehk LinnaLinnuLaupäevak. Koguperepäeva teemaks on linnaruumis levinumate kevadlindude vaatlus ja nende eluolu kohta õppimine, samuti neile sobivate pesakastide ja tehispesade meisterdamine.

LiLiLa on Tartu loodusmajas juba traditsiooniks kujunenud kevadine linnuvaatluse teemapäev, kuhu on oodatud kõik linnuhuvilised.

Ürituse eesmärk on suurendada Tartu linnaelanike, eriti laste teadmisi ornitoloogiast, õpetada nii välimuse kui ka laulu järgi märkama ja ära tundma linnaruumis levinud linnuliike ning tutvustada pesakastide meisterdamise abil ka nende liikide pesitsusharjumusi.

Tartu loodusmaja ornitoloogiaringi juhendaja ja Eesti ornitoloogiaühingu liikme Aire Orula sõnul võib lindudele pesakastide ehitamine tunduda esmapilgul lihtsa ülesandena, ent sobiv pesakast ehitatakse ikka konkreetsete linnuliikide mõõtmeid ja pesitsusvajadusi arvestades. Sobimatult ehitatud pesakast võib röövlindude ligipääsu tõttu saada linnuperele isegi saatuslikuks. Sellepärast on seda esimest korda tehes kasulik saada näpunäiteid kogenud kastimeistritelt ja linnutundjatelt. 

LiLiLa tegevusi leiab nii loodusmajas sees kui ka kevadises pargis. Hommikupoolikul meisterdatakse kuldnoka ja tihase pesakaste ning valmistatakse tehispesasid, samuti toimuvad linnuretked Tartu ülikooli linnuökoloogi Marko Mägi juhendamisel (kell 11.30 ja 12.30).

Lisaks saavad lapsed linnuteemalisi mänge mängida ja meisterdada, tutvuda aasta linnu öösorriga ja vaadata loodusmaja näitust «Kakkude kokkutulek». Veel tutvustab ja müüb Eesti ornitoloogiaühing linnuteemalisi teatmeteoseid, meeneid ning jagab infomaterjale.

Üritusel osalemine on tasuta.

Tagasi üles