Millal hakata väikelapsele rääkima sellest, et nüüd ei sobi enam potiga keset tuba toimetada, vaid sellega tuleb minna tualetti või vannituppa?
Või seda, et kui külalised tulevad, siis ei ole sünnis palja tagumikuga ringi joosta. Need on väiksed reeglid, mille peale laps ise ei pruugi tulla. Neid peavad õpetama täiskasvanud. Aga reegleid ja tavasid on teisigi.
Naistearst Kai Part meenutab seika iseenda elust, kui ta märkas, et ta vanema lapse väga ilusad, ent kõrged ja pisut turris juuksed meelitavad täiesti võõraid inimesi neid katsuma. «Nad astusid ligi ja muudkui sasisid mu lapse pead, huvi tundmata, kuidas laps seda talub või mida sellest arvab,» meenutas Kai Part. «Lõpuks ma pidin sekkuma ja hakkama inimestele seda ütlema.»
Vahel võib laps suurivaevu välja kannatada ka mõne tuttava tädi või isegi oma vanaema või vanaisa kallistusi. Aga ta ei julge seda öelda, sest vanaisal ja vanaemal on võim ja autoriteet.
See on taas mõtlemiskoht. Et enne, kui minna tuttavat ja armsat mudilast kaisutama, võiks lapse käest uurida, kas see talle ka sobib. «Kohtumiskaisutuse asemel võib ju laps tahta mõnikord lihtsalt terekäe ulatada,» annab Kai Part nõu. «Ka isa ja ema võiksid harjutamise mõttes oma lapselt vahel kallistamiseks luba küsida. Et laps teaks – võimalus keelduda on olemas.»
Või siis manitsetakse mänguhoos lapsi, et ärge riielge, leppige kohe ära ja kallistage.
Laps ei pruugi üldse olla nõus sellega, et peab mängukaaslast, kellega hetk tagasi riius oli, kohe kallistama. Ta ei taha! Aga ta võib heal meelel öelda: «Palun vabandust!»