L, 10.06.2023

Kunstnik vormis oma menstruaaltsükli andmed näituseks

Tartu Postimees
Facebook Twitter
Comments 2
«Punasel merel kruiisimas».
«Punasel merel kruiisimas». Foto: Ene Raadik

Homme avatakse Tartus Aparaaditehases Kogo galeriis Ede Raadiku isikunäitus «Punasel merel kruiisimas». 

Näituse saatesõnas öeldakse, et kuigi viljakus on isiklik ja intiimne teema, pakub see haaravat ainest ka praegusele poliitilisele debatile. Viljakuseks vajaliku menstruaaltsükliga seotud eufemismide rohkus näitab, et naiselikkuse eripärasid peetakse tabuks ning neid on vaja peitesõnade taha varjata. Üks paljudest menstruatsiooni kohta käivatest eufemismidest on punane meri.

Femtech-rakendused ehk -äpid aga julgustavad tabusid seljataha jätma. Menstruaaltsükli jälgimist ja selle kohta andmete kogumist reklaamitakse kui elustiili, mis aitab naisel oma kehaga paremas kontaktis olla.

Näituseks «Punasel merel kruiisimas» on kunstnik Ede Raadik femtech-rakendusi kasutades kogunud enda menstruaaltsükli andmeid 2013. aastast. Ede Raadiku töödes saab isiklik loojutustamine kokku statistilise andmeanalüüsiga ning selle groteskse koosluse tulemusi esitab kunstnik graafiliselt puhta ja kaunina.

Kunstnik jutustab isiklikku lugu andmete külmas, kalkuleerivas keeles ja ilus. Avaldub justkui äraspidine vaade tänapäeva tehnoloogiale, mille abil kogutakse teenuseid pakkudes ja isiklikes lugudes osaledes isikuandmeid ning transformeeritakse need statistikaks.

Näitus Kogo galeriis jääb avatuks 11. maini.

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles