Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Ministeerium ja vald asusid Põltsamaa roosiaia maaküsimust lahendama (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
1432 ruutmeetri suurune tükk Põltsamaa roosiaiast asub riigimaal ja riik ei saa lubada maa ebaseaduslikku hõivamist, ütleb ministeeriumi ametnik.
1432 ruutmeetri suurune tükk Põltsamaa roosiaiast asub riigimaal ja riik ei saa lubada maa ebaseaduslikku hõivamist, ütleb ministeeriumi ametnik. Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Pühapäeval teatas Põltsamaa roosiaia perenaine Annela Orasi, et on sunnitud osa roosiaiast  välja juurima, kuna ligi 1500-ruutmeetrine krunt, kus roosid kasvavad, kuulub riigile. Nüüd asusid probleemile lahendust otsima ka Põltsamaa vald ja keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Margit Martinson selgitas, et Põltsamaa roosiaia maaküsimus saaks lahendatud, kui Põltsamaa vallavalitsus taotleks roosiaia kasutuses oleva riigimaa tüki enda omandisse.

«Põltsamaa roosiaed on sümboli väärtusega menukas turismiobjekt,» märkis keskkonnaministeeriumi asekantsler Margit Martinson. «Kindlasti pole riik huvitatud selle kahjustamisest. Just seepärast suhtleme vallaga ning püüame roosiaia maaküsimuse kõigile sobivaimal viisil ära lahendada.»

Samas tõdes kantsler ametlikus pöördumises, et 1432 ruutmeetri suurune tükk Põltsamaa roosiaiast asub riigimaal. Aed on sinna laienenud ebaseaduslikult.

Viis aastat tagasi andis riik roosiaeda pidavale osaühingule Eesti Roos sellel maatükil tegutsemiseks ajapikendust, sõlmides selleks riigimaa kasutuse lepingu. See leping lõppes tänavu 4. märtsil.

«Nende viie aasta jooksul pole omavalitsus avaldanud soovi seda maad enda omandisse saada,» nentis Martinson. «Olukorrale lahenduse otsimiseks pole meiega ühendust võtnud ka Eesti Roos. Istikute kaitsmise asemel on roosiaia pidaja selle viie aasta jooksul keskendunud hoopis kinnisvaraarendusele, muutes osa talle kuuluvast maast elamukruntideks.»

Martinson rõhutas, et riik ei saa lubada maa ebaseaduslikku hõivamist. Roosiaia pidajale on juba korra vastu tuldud. Kui vald maa omandamisest huvitatud pole, on riik sunnitud selle siiski enampakkumisele panema.

Ka Põltsamaa vallavalitsus on murest teadlik ning proovib jõuda kõiki osalisi rahuldavale lahendusele.

2014. aastal sõlmis riigi maa valitseja keskkonnaministeerium lepingu OÜga Eesti Roos reaalservituudi seadmiseks. «Kuna tegemist on kahe osapoole vahelise lepinguga, ei pea Põltsamaa vallavalitsus õigeks selle sisu kommenteerida,» vahendas Põltsamaa vallavalitsuse turundusspetsialist

Kuna lõplikku lahendust tookord siiski ei leitud ning teema on taas päevakorral ilma mõistliku lahenduseta, on Põltsamaa vallavalitsus valmis taotlema vaidlusalust maatükki munitsipaalomandisse, kui seda toetab vabariigi valitsus ja Põltsamaa vallavolikogu.

«Maa munitsipaliseerimine ei lahenda aga maa valdamise ja kasutamisega seotud vaidlusi, sest ka Põltsamaa vald peab seadusest tulenevalt korraldama maa võõrandamiseks või rendiks enampakkumise,» seisis Põltsamaa vallavalitsuse ametlikus teates.

«Omalt poolt juhime tähelepanu, et tegemist on vaidlusega 1432 ruutmeetri suuruse maatüki üle, mis on umbes kolm protsenti  sellega külgnevast ja nelja hektari suurusest roosiaiast. Loodame, et vaidlus leiab rahumeelse ja kõiki osapooli rahuldava lahenduse, kuna roosiaed on piirkonna üks olulisi tunnusobjekte ja väärtusi,» seisis vallavalitsuse kirjalikus pöördumises.

Tagasi üles