/nginx/o/2019/03/31/11911740t1hc06e.jpg)
Täna on esimene tööpäev Piirissaare esimesel saarevahil Toomas Lindjärvel (51).
Töö väikesaartel ja vee peal pole Lindjärvele võõras, ta oli aastatel 2007–2017 politsei merevalveteenistuse vanemkomissar. Toona oli tema tööpõld Eesti põhjarannikul, peamiselt Tallinna ja Viimsi lahel ning töökohaks politseikaater Merelõvi.
Poolteist aastat tagasi, mil Lindjärv sai 50-aastaseks, läks ta politseist eripensionile ja kolis Soome, kus elab ja töötab tema abikaasa. «Aga hing igatses ikka koju tagasi ning kui nägin saarevahi töökuulutust, otsustasin proovida,» rääkis Lindjärv.
Oskan sõita igasuguste alustega, isegi nendega, millega ei tohiks vee peal sõita, ütles Piirissaare saarevaht Toomas Lindjärv.
Raskused ei hirmuta
Tartu vallavalitsuse korraldatud Piirissaare saarevahi konkurss osutus ülimalt menukaks, kokku kandideeris sellele kohale 22 inimest. «Me ise ka imestasime, et nii paljud seda ametit ihaldusväärseks peavad,» sõnas Tartu abivallavanem Tarmo Raudsepp.
Lindjärve eeliseks teiste kandidaatide ees oli pikaaegne merel töötamise kogemus. «Tema endist ametit silmas pidades on selge, et mees on pidanud kokku puutuma paljude eriolukordadega,» tõdes Raudsepp.
Saarevahi põhiülesanne on olla ühenduslüli saareelanike ja kohaliku omavalitsuse, Tartu valla vahel. Ka on saarevaht juriidilises mõttes vallaametnik. Teiseks tuleb saarevahil vastutada selle eest, et kõik infrastruktuurid oleks korras ning samuti olla valmis reageerima eriolukordades.
Muretu oleku ja lobeda jutuga Lindjärv sõnas, et teab üsna hästi, milliste raskustega tuleb tal saarevahi ametis rinda pista. «Raskused mind ei kohuta üldse, olen nendega kursis ja saan hakkama,» kinnitas ta rõõmsalt. «Oskan sõita igasuguste alustega, isegi nendega, millega ei tohiks vee peal sõita.»
Ka ei valmista talle raskusi vene keeles suhtlemine. «Teenisin kaks aastat Vene armees,» märkis Lindjärv.
Tahab oma kodu
Esialgu läheb saarevaht saarele üksi ning asub seal elama endises Piirissaare vallamajas. Abivallavanem Tarmo Raudsepp möönis, et elamistingimused on seal üsna spartalikud, kuid vald plaanib endist vallamaja veidi korrastada. «Mind spartalikud olud ei hirmuta, saan kenasti hakkama,» ütles Lindjärv.
Samas on vastne saarevaht veendunud, et soovib Piirissaarele päriselt elama asuda ning kavatseb sinna ka elamise soetada. Plaan näeb ette, et kui Lindjärv on end saarel sisse seadnud ja seal kodu ostnud, tuleb ka tema abikaasa Soomest ära ning asub koos mehega Piirissaarel elama. «Aga eks elu näitab, kõigepealt pean end ise Piirissaare eluga kurssi viima,» lisas ta.
Rahvastikuregistri järgi elab Piirissaarel 98 inimest, tänavu oli seal talvitujaid 30 ringis.