Eestlane päästis 1,75 miljoni eurose satelliidi hukust kosmoses (1)

Greete Palgi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhtivinsener Viljo Allik (vasakul) ja nooremteadur Indrek Sünter hoiavad ESEO-l arvutite vahendusel pingsalt silma peal. 
Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhtivinsener Viljo Allik (vasakul) ja nooremteadur Indrek Sünter hoiavad ESEO-l arvutite vahendusel pingsalt silma peal. Foto: Margus Ansu

Mullu 3. detsembril lennutati Californiast kosmosesse Euroopa kosmoseagentuuri tudengisatelliit ESEO (European Student Earth Orbiter), mille pardal on ka Tartu ülikooli tudengite ehitatud kaamerasüsteem.

1,75 miljonit eurot maksev satelliit oleks aga võinud muutuda kasutuks kosmoseprügiks, kui Tartu observatooriumi juhtivinseneril Viljo Allikul poleks raadioamatöörina oma kodu hoovil amatöörraadiojaama.

Esialgse plaani kohaselt pidid Itaalia Bologna ülikooli tudengid pärast ESEO üleslennutamist satelliidiga raadioühenduse looma ning sellele edasisi käske vahendama. Paraku see neil ei õnnestunud. «Ega me sellest väga löödud olnud, sest meie valdkonnas tuleb ikka ette, et esimese katsega ei saada ühendust,» selgitas eestlasest nooremteadur Indrek Sünter, kes oli aidanud kaasa orbiidile lennanud satelliidi kaamerasüsteemi loomisele. Et aga kontakti tekitamine ei läinud korda ka teistel jaamadel, tegi samasse meeskonda kuulunud Allik ettepaneku proovida tema enda jaama, mille signaal on piisavalt tugev, et selle kaudu satelliiti juhtida. Allik kasutab kõnealust jaama sideks Kuult peegeldunud raadiosignaalidega.

Tagasi üles