Galerii: kohus mõistis Tartu endise abilinnapea Artjom Suvorovi õigeks
Prokurör soovib otsuse edasi kaevata

Tartu maakohtu kohtunik Marju Persidskaja tegi esmaspäeval teatavaks otsuse endise Tartu abilinnapea Artjom Suvorovi ja tema kahe tuttava süüasjas. Kõik nad mõisteti õigeks.

Tartu maakohus mõistis Tartu endise abilinnapea Artjom Suvorovi (30) korduvas altkäemaksu võtmises, altkäemaksu küsimises ja kelmuse katses õigeks süü tõendamatuse tõttu. Samuti mõistis kohus õigeks Kaido Sirge (38) ja Ivan Zayatsi (68) neile esitatud altkäemaksu andmise süüdistuses.

Prokuratuur süüdistas Suvorovit 2015. aasta novembris MTÜ Tartu Titans esindajalt Sirgelt 250 euro altkäemaksu võtmises vastutasuna mittetulundusühingule tegevustoetuse eraldamise eest. Kohus leidis, et süüdistus on tõendamata, kuna puuduvad täielikult tõendid selle kohta, et Sirge oleks Suvorovile üldse 250 eurot üle andnud.

Kohtunik Marju Persidskaja selgitas, et Sirge ja Suvorov küll kohtusid novembris ühes Annelinna tanklas ning pärast kohtumist pani Suvorov sularahaautomaadis 250 eurot oma pangakontole, kuid see ei tõenda, et Sirge oleks Suvorovile raha andnud ning et raha oli mõeldud altkäemaksuna.

Kohtunik lisas, et Suvorov käitus linnavalitsuse ametnikuna temalt toetuste taotlemiseks nõu küsinud inimestega sõbralikult ja abistavalt, andes infot, kuidas ning mis alustel spordiühingud toetust küsida saavad. Samas ei lubanud Suvorov kordagi, et taotleja kindlalt toetusraha saab. Ses osas ei leidnud kohus Suvorovi käitumises midagi kriminaalset.

Ka selgitas kohtunik, et kuritöö matkimine uurimise käigus oli liiga pealetükkiv. Kui Suvorov matkija pakutud konjakipudelist keelduda proovis, surus matkija seda talle peale, sõnades: «Kas sa ei joo? Naps on ju terviseks, võta ikka ja kostita sõpru.»

Suvorov sõnas korduvalt kuriteo matkijale, et tunneb end ebamugavalt ega soovi kinke vastu võtta, kuid matkija jättis kingid sellegipoolest abilinnapea kabinetti.

Mis puutub matkija käitumisse, siis Suvorovi sõnul viskas matkija talle kinkekaardid ja pudeli töölauale ning lahkus kohe tema kabinetist. «Ka kohtuistungil tunnistas matkija, et tema ülesanne oli mind süüdi lavastada,» lisas endine abilinnapea.

Suvorov ütles pärast kohtuotsuse kuulamist, et talle polnud õigeks mõistev otsus mingitki moodi vabastav. «Hingeliselt jääb see pikaks ajaks kripeldama,» tõdes ta.

Suvorov ei mõtle enda sõnul abilinnapea ametisse naasmise peale, sest ta ei saa enam teha seda tööd sellise entusiasmiga, nagu ta tegi enne altkäemaksu võtmise kahtlustuse saamist. «Ükski heategu ei jää karistamata, prokuröri suurepärane fantaasia nullib kogu selle heateo täiesti ära,» lisas just õigeks mõistetud Suvorov.

Lisaks süüdistas prokuratuur Suvorovit selles, et ta küsis 2017. aasta esimeses pooles MTÜ Lõuna-Eesti Veteranide ja Pensionäride Liidu juhatuse liikmelt Zayatsilt altkäemaksu MTÜ-le Tartu Sotsiaalkapitali Arengukeskus. Kohus leidis, et Suvorovile etteheidetavat tegu ei nähtu ühestki tõendist. Altkäemaksu küsimise on oma ütlustes välistanud ka Zayats.

Samuti süüdistas prokuratuur Suvorovit selles, et ta püüdis Tartu linnavalitsuse eluasemekomisjoni liikmena 2016. aasta lõpus praeguseks 78-aastaselt Elle Tobrelutsult petta välja 5000 eurot, lubades tagada talle Tartu linnale kuuluva korteri võõrandamise. Kohus leidis, et tõendatud on vaid see, et Suvorovi kasutuses olnud telefonilt helistati kannatanule kahel korral.

Kohtunik selgitas, et Tobrelutsu ütlused olid vastuolulised ning ebausaldusväärsed. Kohtuistungil viibinud Tobreluts sellega ei nõustunud ning kirjutas pärast istungi lõppu neis asjus kohtule ka kaebekirja.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Margus Gross lubas kohtuotsuse edasi kaevata. «Kuigi kohus esitas tänasel istungil ainult lühikokkuvõtte põhistustest ehk selgitas oma otsust lühidalt, andis see siiski prokuratuurile piisava veendumuse, et kohtuotsuse vaidlustamine on vältimatu,» kinnitas Gross.

Otsuse jõustumise korral jääb riigi kanda süüdistatavate kaitsjakulud kokku 55 647 eurot. Sirgele peab riik hüvitama tema kolmepäevase kahtlustatavana kinnipidamise eest 138 eurot.

Tagasi üles