N, 2.02.2023

Ehituskonstruktsioonid saavad maaülikooli uues laboris vatti

Tartu Postimees
Ehituskonstruktsioonid saavad maaülikooli uues laboris vatti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maaülikooli maaehituse ja veemajanduse õppetool on saanud teadustöö edendamiseks ja tudengite koolitamiseks valmis uue labori.
Maaülikooli maaehituse ja veemajanduse õppetool on saanud teadustöö edendamiseks ja tudengite koolitamiseks valmis uue labori. Foto: Eesti Maaülikool

Maaülikooli maaehituse ja veemajanduse õppetool on saanud teadustöö edendamiseks ja tudengite koolitamiseks valmis uue labori. Laboris saab katsetada puit-, teras- ja raudbetoonkonstruktsioone ning pakkuda seega koostöövõimalusi ka ettevõtjatele.

Labori kõige originaalsem seade on konstruktsiooni kandevõimet proovile panev hüdrauliline katsesüsteem, mis suudab katsetatavaid konstruktsioone mõjutada kahest punktist (mõlemast silindrist) kuni 40-tonnise jõuga. «Pressi projekteerisid sakslased, meie ise projekteerisime aga jõupõranda raami, vajalikud rakised ning panime need kokku,» rääkis maaehituse ja veemajanduse õppetooli professor Jaan Miljan. Ta täpsustas, et laborisse mahub katsetama kuni 12 meetri pikkuseid konstruktsioone.

Veel on laboris püsti pandud seadmed, mille abil katsetada elementide vastupidavust tõmbejõududele või vundamendi kestlikkust sõltuvalt sellealusest pinnasest. Kolleegid mitmetest ülikoolidest on käinud labori rajamist vaatamas ning meid tehtu eest tunnustanud, tõdes Miljan.

Igapäevaselt saab labor olema pinnaks erinevatele ehituslikele katsetele, olgu eesmärk siis teadus, õppetöö või teenuse pakkumine kohalikele tootjatele. Neljapäeval, 21. märtsil kell 15.30 toimuvale avamisele on lubanud kohale tulla mitmed puitmajade ning teiste ehituskonstruktsioonide tootjad, et uute katsetusvõimalustega tutvuda.

Miljani kinnitusel on plaanis taotlusprojekti heaks kiitmise korral laborit tulevikus täiustada ka 3D-kaamerasüsteemiga, et konstruktsioonide purunemisprotsesse veelgi detailsemalt jälgida.

Märksõnad
Tagasi üles