Klassi ees vastamisest on saanud haruldus, mida koolilapsed «Kevade» filmist pärani silmi uudistavad. Mis siis imestada, kui paljudel noortel pole mingisugust esinemiskogemust ega -julgust.
Peipsiveere noored õpivad suhtlema
Noorteprojekti «Olen vedur, mitte pidur» eesmärk on neljas Peipsiveere asulas luua noorteaktiivid, mida juhendatakse mitteformaalse õppe abil. Hirmus igavate sõnade taga on peidus lõbus ja varjatult hariv ettevõtmine.
Vedureid ehk tarku, aktiivseid, julgeid ja ettevõtlikke noori koolitatakse alates oktoobrist. Kord kuus saavad noored ja juhendajad igas paigas kokku ja neile ei peeta mitte loenguid, vaid koos mängitakse, võisteldakse ja tehakse meeskonnatööd.
Noored vajavad toetust
Kohale võivad tulla kõik 10–19-aastased ja kui keegi tahab esialgu lihtsalt istuda-vaadata, mitte kaasa teha, siis see on samuti lubatud – midagi talle ehk ikka külge jääb. Ja kui ei meeldi, siis võib ära alati minna.
Innustuseks kutsuti osalema näitleja Karol Kuntsel ja peotantsutreener Kaisa Oja, kes mõlemad on käinud kahes kohas noortega kohtumas, rääkimas ja küsimustele vastamas.
Projekti viimaseks sammuks on juulis kolm päeva kestev laager, kus kohtuvad kõigi nelja asula noored.
Praeguseks on igal pool kokku saadud kaks korda.
Projektijuht Külli Ojasaar rääkis, et loomulikult ei eelda nad, et suveks on kõigis osalevates asulates tekkinud 30 üliaktiivset tegutsejat-korraldajat. Oluline on neile, kes kohale tulevad, natukenegi julgust juurde anda ja nende enesehinnangut parandada.
Rühmade tegevusi juhtiva Võnnu kultuurimaja juhataja ja noorsootöötaja Marju Marga sõnul võiks ju teha ka lihtsalt kolmepäevase projekti, mille lõpuks etendub näiteks noorte enda tehtud lavastus, kuid see ei ole ikkagi see, mida oleks tegelikult vaja.
«Kõige olulisem on see, et noortega tegeletaks regulaarselt,» rääkis Marga. «Nad ei oska üksteisega näost näkku suhelda, sotsiaaloskused muutuvad sotsiaalmeediaoskusteks.» Näiteks alustati noorte õpetamist kõige tavalisemast – tervitamisest ja enda tutvustamisest.
Noored on erinevad
Projekti tarbeks on kokku pandud õppekava, kuid päris täpselt seda järgida ei saa. Marga sõnul oli juba pärast teist kohtumist näha, et kõik rühmad on täiesti erinevad – mõnes on lapsed tagasihoidlikumad, teises hoopis ülienergilised – ning seetõttu on ka nende vajadused teistsugused.
Kallastel ja Mustvees täidab ettevõtmine ka keelekümbluse ülesannet, sest Marju Marga enda vene keele oskus on peaaegu olematu ning paljude laste eesti keele oskus neis kohtades samuti puudulik. Käte ja jalgade ning oskajamate abiga saadakse aga kenasti hakkama.
Olen vedur, mitte pidur
• Noorteprojekt Peipsiveere piirkonnas: Võnnus, Meeksis, Mustvees ja Kallastel.
• Osalevad 10–19-aastased lapsed ja noored.
• Kord kuus saadakse kokku ja õpitakse mängude toel esinemist, kuulamist, meeskonnatööd jpm.
• Lastega on vestlemas käinud näitleja Karol Kuntsel ja peotantsutreener Kaisa Oja.