Raske neeruhaigusega Katerina hakkas saama ülikallist ravi

Aime Jõgi
Copy
16-aastasel Katerinal on nüüd ometi lootus pääseda neerusiidamisele.
16-aastasel Katerinal on nüüd ometi lootus pääseda neerusiidamisele. Foto: TÜK Lastefond

Rasket neeruhaigust põdev 16-aastane Katerina sai eile heade annetajate toel alustada kallihinnalise raviga, mille õnnestumise korral pääseb tüdruk neerusiirdamisele.

Lastefondi nõukogu tegi otsuse toetada Katerinale vajalikku ravimit esialgu poole aasta vältel kuni 200 000 euroga. Mitme kuu vältel vaevasid Katerinat aga erinevad viirushaigused ning neist tingitud tüsistused, mistõttu  siirdamiseelset ravi ekulizumabi ehk Solirisega ei saanud arstid enne eilset alustada.

Tartu Postimees kirjutas loo Katerina Runinast kui tüdrukust, kellele väga meeldib hiphoptants, kuid kes nüüd saab liikuda vaid ratastoolis, on koduõppel ning vajab neli dialüüsiprotseduuri ööpäevas, loo eelmise aasta 18. novembril.

Katerinal on diagnoositud lõppstaadiumis neerupuudulikkus ning laps on dialüüsravil. Järgmine samm peaks olema neerusiirdamine, mida seni ei saanud ette võtta, kuna haiguse komplitseeritud kulu tõttu vajas laps ravimit, mida Eesti haigekassa selle haiguse puhul ei rahasta.

Raviarstide koostatud skeemi järgi peab Katerina saama iga kahe nädala tagant ravimidoosi, mille hind on 12 000 eurot, lisaks riigile makstav käibemaks. Sotsiaalministeeriumi juures tegutsev ravimikomisjon otsustas 31. jaanuaril paraku juba teistkordselt, et bioloogilist ravi ekulizumabiga atüüpilise hemolüütilis-ureemilise sündroomi (aHUS) korral haigekassa tervishoiuteenuste loetellu ei lisata, kuna ravimi kulutõhusus on Eesti arstidele teadmata ning kulu ravikindlustuse eelarvele märkimisväärne.

Samas märgib ravimikomisjon oma otsuses, et otsesed alternatiivsed ravimeetodid ekulizumabile puuduvad.

Nefroloog Aili Traat nentis, et Katerina haigusjuhtum on väga keeruline. Lisaks põhihaigusele ja selle tüsistunud kulule on patsiendil ka muude elundite kahjustusi. Need on korduvad luumurrud, soolekahjustus ja ülikõrge vererõhk, mis vaatamata ravile püsib. Oma haiguse ja ravimitest tingitud kõrvaltoimete tõttu on Katerina ratastoolis. Raviarst on avaldanud aga lootust, et kui laps saab uue töötava neeru, võib tema luude ja vererõhu seis paremaks minna ja tüdruku elukvaliteet oluliselt paraneda.

On tõenäoline, et ravi kallihinnalise ravimi Solirisega tuleb Katerinal jätkata ka pärast siirdamist. Ravi kestust kokku pole praegu kahjuks võimalik prognoosida. Kuni riik oma otsust ravimi rahastamise osas ümber ei vaata, saab Katerina loota vaid heade annetajate abile.

Katerina ravikulude katmist saab igaüks aidata, kui teeb kas ühekordse või püsiva annetuse Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontole, märkides selgitusse «Katerina».

Swedbank IBAN EE682200221015828742

SEB IBAN EE261010220014910011

Luminor IBAN EE791700017000285384

LHV IBAN EE527700771000610813.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles