Järgmisel nädalal, 18.-23. märtsini toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumi 16. Maailmafilmi festival. Kokku saadeti festivalile 1700 värsket dokumentaalfilmi, mille seast on programmi valitud 65. Tänavu külastavad festivali ja kohtuvad publikuga ligi 20 filmitegijat maailma eri paigust.
Maailmafilmi festivalile saadetud 1700 dokumentaalfilmist valiti välja 65
«Üks suuremaid väljakutseid festivali programmi koostamisel on see, et kui veel kümmekond aastat tagasi oli festival selgekujuline «aken maailma», siis praegu tegutseme meediast üleküllastunud ja killustunud keskkonnas. Läbi alternatiivsete faktide ajastu teed otsides on dokumentaalid olulisemad kui kunagi varem. Need on filmid, mis ei ole tehtud meeldimiseks filmitööstusele, vaid sügavast vajadusest uurida, aru saada ja näidata,» rääkis festivali direktor, ERMi teadusdirektor Pille Runnel.
Tänavuse festivali teemaderingi moodustavad märksõnad, nagu meelelisus, keha- ja enesetaju, kunst, kaasaegsed lähenemised visuaalses antropoloogias, tuleviku- ja paradiisiotsingud, üleilmastumine ja linnastumine, ressursid ja loodussäästlikkus, tõde ja vale, loomade ja inimeste vahelised suhted ning mütoloogia.
Festivali kavas on ka eriprogramm «Piiride kadumine», mis käsitleb 1990. aastaid ning on seotud ERMis avatud vahetuva näitusega «Ise tehtud Eesti». Programmis on ka festivali lõpufilm, režissöör Ulrich Seidli «Oodatud kaotused» (1992), mis kõneleb piirist kahe inimese vahel, aga ka piiride, kodumaa, nooruse ja armastuse kaotamisest.
Filmitegijatest on publikul võimalus kohtuda näiteks Lisbet Holtedahli (Taani/Norra), Ed Owlesi (Ühendkuningriik), Niklas Kullströmi (Soome), Katharina Stieffenhoferi (Kanada) ja paljude teistega.
Filmid linastuvad ERMi Jakob Hurda ja Maailmafilmi saalides (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs). Tööpäevadel kuni kella 16.30 linastuvad seansid on ainult ingliskeelsete subtiitritega ja tasuta. Tasulistele seanssidele saab pileti soetada ERMi kassast või festivalipassina Piletilevist.