Vahur Kollom: väikesed erakonnad peavad vaatama peeglisse (2)

Vahur Kollom
, Vabaerakonna Tartu juhatuse aseesimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vahur Kollom
Vahur Kollom Foto: Sille Annuk

Valijad on oma arvamuse öelnud. Peagi moodustatakse uus valitsuskoalitsioon, kes asub oma lubadusi ellu viima. Läks nii, et kõik väikesed erakonnad jäid riigikogust välja.

Põhjusi võib olla mitmeid. Selge on, et ühegi väikese erakonna sõnumid ei kõnetanud piisavalt valijaid. Ka uued poliitilised liikumised jäid parlamendi ukse taha. Ei huvitanud valijaid pikk plaan, terve Eesti heaks tegutsemine ega roheline mõtteviis. Valijad andsid oma hääle hoopis pikalt võimul olnud erakondadele. Teisalt koondas EKRE kõik protestihääled enda selja taha.

Väikesed erakonnad rääkisid suu puhtaks rahvusringhäälingus. Kindlasti kumas seal frustratsiooni valimistulemuste tõttu, kuid ka viidet põhjustele. Kaul Nurme välja käidud idee kaotada valimiskünnis üleüldse, sai elava arutelu osaliseks. Vabaerakonna valimisprogrammis on viide valimiskünnise langetamisele kolmele protsendile. Vabaerakonna algatused avada riigikogus poliitiline konkurents lükati tagasi. Miks? Põhjusi on palju, alustades poliitilisest ringkaitsest ja lõpetades toiduahelatega.

Saates «Suud puhtaks» üllatas kummaline väide, et väikesed erakonnad süüdistavad oma ebaedus poliitilist süsteemi. Ühtäkki sai ühest Eesti 200 esindajast kehtivate reeglite kaitsja, kuid samade reeglite tõttu põrus valimistel täielikult ka Eesti 200.

Üks on veel selge. Raha mängib kampaanias suurt rolli. Väiksematele erakondadele on keeruline tasuda ebamõistlikult kõrge kautsjonisumma. Ilma summat tasumata ei saa kandideerida ja negatiivse tulemuse korral jäädakse sellest rahast lihtsalt ilma. Siin paistsid erakonnad olema ühel nõul, et seda olukorda on vaja muuta. Kahtlemata on vaja siin pisut reegleid muuta, et erinevad huvigrupid saaksid paremini kaasatud. Kas aga selleks on olemas poliitiline tahe?

Vabaerakond ei süüdista oma ebaedus süsteemi. Valimiste lõpptulemus on puhtalt meie enda tegemata töö. Sellega, mida suutis nelja aastaga EKRE, ei saanud meie hakkama. Mis sellest, et olime sisukad ja töökad. Aga tegime ka palju vigu ning valija andis hinnangu kogu tehtud tööle, sealhulgas fraktsiooni omale.

Mis edasi? Eks kõik väiksemad erakonnad peavad tegema sisevaatlust. Kahtlemata vaatab ka Vabaerakond peeglisse ja küsib endalt: kuidas edasi?

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles