Fix tuli esimest korda publiku ette naistepäeval 50 aastat tagasi

Fixi pilt ilmus Edasis 19. juunil 1970.

FOTO: Repro / Edasi

Möödunud suvel oma 50. aastapäeva suurejooneliselt ja publikurohkelt tähistanud ansambel Fix tuli esimest korda kuulajate ette naistepäeval 50 aastat tagasi tantsuõhtul Tartu rajooni kultuurimajas, mis praegu on linnamuuseum.

Esimese esinemise kohta ajalehes Edasi kuulutust ei ilmunud, küll aga on see lehes 29. märtsil 1969. Fixi eestvedaja Väino Land meenutas, et sügisel 1968 algasid kultuurimajas proovid, kus tema kõrval käisid samuti värsked tudengid Mart Helme ja Mait Eelrand ning aasta varem ülikooli õppima asunud Mart Kuurme. Nn esimene Fix, kuhu kuulus ka Riho Lilje, tuli üheskoos taas publiku ette mullu 17. augustil ansambli 50. aastapäeva tähistaval kontserdil Tartu laululaval.

Fixis mängisid ja laulsid 1974. aastal Tartu rajooni kultuurimajas Juhan Sütt (vasakult), Väino Land, Tõnu Kilgas, Evald Raidma ja Riho Lilje.

FOTO: Erakogu

Fix võttis algusest peale muusika tegemist väga tõsiselt, nõnda et pälvis kiiresti noorte imetluse ja ka ajakirjaniku tähelepanu. Ansambli debüüdist 8. märtsil 1969 oli möödunud napilt aasta ja kolm kuud, kui ajalehes Edasi ilmus Ivi Drikkiti lugu «Oma poisid».

«Selle aja jooksul on nende musitseerimisrõõmust osa saanud kümned tuhanded. 1969. aasta tantsuansamblite ülevaatusel pälviti kõrgem kategooria,» kirjutab Drikkit.

Ajakirjaniku andmeil oli kolmandik repertuaarist ansambli liikmete Mart Helme, Mait Eelrandi ja Mart Kuurme omalooming. Esimese tegevusaasta jooksul andis Fix kontserte ja mängis tantsuõhtutel ka Viljandi kandis, Paides, Kohtla-Järvel, Kohtla-Nõmmel ja Pärnus.

Fixi esimene koosseis tuli kuulajate ette ka möödunud aasta augustis Tartu lauluväljakul.

FOTO: Laila Kaasik

Tagasi üles