Millal te viimati ütlesite kellelegi, et armastate teda? Kas täna hommikul? Või eile õhtul enne magama jäämist? Vahest kuu, isegi aasta eest? Võib-olla te enam ei mäletagi.
Mõnele on need kolm sõna argised. Teine neid asjatult ei kuluta. Kolmanda sisse jäävad need igaveseks kinni ega tulegi välja, sest armastust saab ju näidata teistelgi viisidel. Ehk jäävadki need sõnad argipäeva jaoks liiga kangeks? Aga kui see ongi nii, siis kindlasti mitte täna, naistepäeval.
Sellepärast oleme andnud kuuele Tartu mehele võimaluse kirjutada armastuskiri oma kõige kallimatele, olgu nad siis nimeliselt välja toodud või ei. Selle võis kirjutada ükskõik kellele: emale, tütrele, kaasale või hoopis naistele üldises mõttes. Kirjad valmisid otse, südamest, oma sõnadega. Ja nii mõnigi neist kirjutas oma elu esimese armastuskirja.
Nii on kõik kirjutajad väärt seda, et kuulda võimalikult tihti kolme lihtsat sõna: ma armastan sind. Aga miks ja kui tihti või harva need kuus meest ise neid sõnu lausuvad?
![Mart Noorma](http://f8.pmo.ee/oqW_YdHUjLuMdetG5bnaLXT-0Zc=/1200x0/filters:format(webp)/nginx/o/2019/03/07/11849219t1he161.jpg)
MART NOORMA
Tartu ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor
Kirjutan seda armastuskirja teile, oma kolmele lemmiknaisele, küll ajalehe palvel, kuid siiski suurima rõõmuga, sest minu tunded teie vastu on sedavõrd tugevad, et ootavad kannatamatult iga võimalust väljendatud saada. Rahvusvaheline naistepäev on selleks igati kohane, kuigi saan uhkusega kinnitada, et oma tundeavaldusi teie vastu pole ma tagasi hoidnud ka ühelgi teisel päeval.
Mu armsad lemmiknaised, olete olnud mu elus juba palju aastaid ning olen iga ühiselt elatud päevaga järjest õnnelikum. Eriti siis, kui esimesele naisele liitus teine ja siis kolmas. Ilmselt ongi kolm naist ühele mehele täiuslik komplekt. Minu südames on teie kõigi jaoks oma kindel koht ja kuna armastusel on palju eri varjundeid, ei jää keegi teist kunagi mu elus kõrvalosatäitjaks.
Oleme koos õppinud õnnelikult elama. Alguses olin õpilane mina. Õppisin oma pere eest hoolitsema ning elama nii, et mu lähedastel oleks minuga hea koos olla. Siis olin mina õpetajaks ning püüdsin anda edasi oma kogemusi. Nüüd oleme kõik võrdsed panustajad ja nautijad. Teooria ütleb, et kõige suurema tõenäosusega elame õnnelikku elu, kui aitame oma tegevusega suurendada üldist õnnetaset enda ümber. Siis peegeldab see õnn meile tagasi ja saavutatud nauding on mitmekordne. Selline harmoonia vajab muidugi kõigi pereliikmete ühist panust, mis ei pruugi alati olla kerge või iseenesestmõistetav. Tunnen iga päev, et olen kindlasti maailma kõige õnnelikumate meeste hulgas, sest tean, et võin alati oma lemmiknaistele kindel olla.