Skip to footer
Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

Rahvatantsujuht toob laulupeo eelõhtul tantsijad Toomeorgu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaanus Randma selgitas Kassitoomel, kuhu kerkivad suvel tantsulavad ja kuhu paigutatakse publiku pingiread. sille annuk

Ei ole veel kevadki käes, aga rahvatantsijate mõtted käivad juba suviste tantsude taktis.

Jaanus Randma näitas Kassitoome oru serval jooniseid, mis kujutavad 21. juuni hilisõhtul, päev enne Tartu juubelilaulupidu, sealsamas Toomeorus toimuva tantsuetenduse «Loodud jääma» kahe eri suuruses lava, publiku pingiridade ja helimeeste varjualuse paiknemist.

Jaanus Randma on selle etenduse idee autor ja pealavastaja, aga ka rahvatantsuansambli Tarbatu kunstiline juht, mitme tantsu autor ja Ullo Toomi stipendiumi mullune saaja.

«Loodud jääma» vaatab korraga rahvatantsude ajalukku ja tänapäeva, et näidata nende muutumist ajas.

Etenduse «Loodud jääma» ajutiste rajatiste asukohad.

Kahel laval

Et see tuleks kaunilt ja selgelt vaatajate ette, paigaldatakse Toomeorgu kaks lava. Üks neist on rahvatantsujuhi Randma sõnul justkui rehetare, kus näidatakse mõnda vana tegevust, nagu ketramine ja õlletegu, ning iidseid tantse, nagu labajalg ja pulgatants. Suuremale lavale on kavandatud nüüdisaegsete autorite tantsud, milles on rakendatud arhailisi tegevusi ja tantsusamme.

Etenduses tantsivad Tartumaa valikrühmad. Tantsulisse liikumisse on põimitud muusika ja sõna. Oma osa annavad Celia Roose, Jaan Sööt, Toomas Lunge, Indrek Kalda, Andres Dvinjaninov, Priit Strandberg ja Rein Pakk.

Vaatajatel on võimalik istuda pinkidel või leida sobiv koht murul. «Et etendus kestab umbes tund ja 40 minutit, on vahepeal kavas ka publikut veidi liigutada, istmetelt püsti tõsta,» ütles Randma.

Tavapäraselt on Tartu lauluväljakul olnud laulu- ja tantsupidu üheskoos. Seekord on need kaks eraldi.

Kassitoome orus

Tavapäraselt on Tartu lauluväljakul olnud laulu- ja tantsupidu üheskoos. Seekord on need kaks eraldi. Miks lüüakse tantsu aga just Kassitoome orus?

Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontserdid on rahvatantsujuhi sõnul näidanud, et rahvas tuleb Toomeorgu meeleldi.

«Kui puud on lehes ja linnukene laulab, on siin väga ilus,» ütles Randma. «Lisame ainult kunstlikku valgust, sest alustame etendust siis, kui päike on loojumas.»

Toomeorg on etenduse kohaks valitud veel vähemalt ühel põhjusel.

«Ma olen näinud vanu fotosid ja filmikaadreid, mis on tehtud 1956. aastal, kui siin toimus esimene üliõpilaslaulu- ja tantsupidu Gaudeamus,» ütles Randma. «Sealt tuligi mõte teha orgu tantsuetendus.»

Ajas rändamine

Etendusele «Loodud jääma», mis algab 21. juunil kell 22, eelneb samal päeval veebilehe tartulaulupidu.ee andmeil ajas rändamise kontserte.

Keskpäeval kogunetakse toomkiriku varemetesse jumalateenistusele. Samast kohast veidi eemal, praeguste tenniseväljakute alal oli jumalateenistus vabas õhus päris esimeselgi laulupeol 150 aastat tagasi.

Pärastlõunal ja õhtul saab muusika ja sõna abil rännata läbi laulupidude ajaloo.

Laulupeo veebilehe andmetel algab ajastukontsert «1869» kell 16 laulupeomuuseumi õues, «1919» kell 18 Raadi lennuangaaris ja «1969» kell 20 Tartu ülikooli staadionil.

Laulupeo peakontsert toimub 22. juunil kell 18 Tartu lauluväljakul.

Kommentaarid
Tagasi üles