Vanemuises esietendub lavastus vastutuse võtmisest ja inimeseks jäämisest

Raimu Hanson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Stseen lavastusest "Kaukaasia kriidiring".
Stseen lavastusest "Kaukaasia kriidiring". Foto: Maris Savik / Vanemuine

23. veebruaril kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Bertolt Brechti draama «Kaukaasia kriidiring». See on mõistujutt teenijatüdrukust, kes päästab ohtu trotsides valitseja lapse ja pühendub tema kasvatamisele, ning lapse lihasest emast, kes on põgenedes lapse hüljanud, ent ohu möödudes nõuab teda tagasi.

Kumb on lapse tõeline ema? Tõe väljaselgitamiseks paneb kohtunik mõlemad naised koos lapsega põrandale joonistatud kriidiringi. Esmapilgul lihtsas loos näeme, kuidas julgus, sisemine vabadus ja südameheadus võivad inimese päästa murrangulistel hetkedel.

Lavastaja ja dramaturgi Tiit Palu sõnul otsitakse selles Bertolt Brechti ilusas ja karmis näidendis seda, mis on kõige tähtsam. «Kõige tähtsam on jääda inimeseks,» lisas Palu. «Keerulistel aegadel on see valikute küsimus, mille eest igaüks ise vastutab. Minu jaoks tõuseb esile just vastutuse teema. On olukordi, kus igaüks peab olema valmis võtma vastutuse endast nõrgema eest. Ja just see annab meie elule mõtte.»

Mullu kevadel tõi Tbilisi Vabaduse teater Tartusse Vabaduse festivalile lavastaja Avtandil Varsimašvili tõlgenduse «Kaukaasia kriidiringist». Eesti teatri lavastusena jõuab maailmakuulus näidend vaatajate ette nüüd Vanemuises esimest korda.

Näidendi on tõlkinud Laur Kaunissaare, kunstnik on Eugen Tamberg, muusikajuht Ele Sonn, valguskunstnik Margus Vaigur ja videokunstnik Janek Savolainen. Lavastuses kasutatakse Gija Kantšeli muusikat.

Mängivad Marian Heinat, Merle Jääger, Piret Krumm, Aivar Tommingas, Andres Mähar, Karl Laumets, Ott Sepp, Jaanus Tepomees, Reimo Sagor ja bänd.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles