Juubilar Einasto valem: elada nüüd ja praegu

Vilja Kohler
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Astrofüüsik ja akadeemik Jaan Einasto töötab endiselt Tõraveres asuvas observatooriumis. Eile õhtul andis Tartu ülikooli rektor Toomas Asser talle eriliselt suure teaduspanuse eest kätte Tartu ülikooli suure medali. 
Astrofüüsik ja akadeemik Jaan Einasto töötab endiselt Tõraveres asuvas observatooriumis. Eile õhtul andis Tartu ülikooli rektor Toomas Asser talle eriliselt suure teaduspanuse eest kätte Tartu ülikooli suure medali. Foto: Margus Ansu

Homme 90. sünnipäeva tähistaval astrofüüsikul ja akadeemikul Jaan Einastol on omanimeline asteroid ja valem, Einasto profiil. Tema pildi kõrval olev valem ongi Einasto profiil, mis kirjeldab hästi aine tiheduse jaotust näiteks galaktikates.

Miks käib Jaan Einasto endiselt tööl? Sellepärast, et tal on veel mõned asjad hinge peal. «Probleem on seotud galaktikate tekkimise ja nende jaotusega ruumis, olen seda uurinud 35 aastat,» selgitas ta. «Olen üritanud maailma ehitust endale selgeks teha ja ka astronoomilist üldust teavitada, aga see pole alati olnud väga edukas. Igaüks on oma tões veendunud, muidu ei saakski tööd teha. Eks siis tuleb vaielda, kõik ütlevad välja oma argumendid. Püüan meie argumente tugevamaks teha.»

Teadlasena on Jaan Einasto hinnatud Tõraveres, Eesti ja maailmas. Küsimust, kas ta oleks elus ja teaduses veel kaugemale jõudnud, kui Eesti oleks tema elu ajal kogu aeg vaba olnud, pole akadeemik Einasto sõnul mõtet esitada. «Kunagi ei tea, mis oleks juhtunud, kui oleks olnud teisiti. Samamoodi võiks küsida, kas Teine maailmasõda oleks ära jäänud, kui poleks olnud Stalinit ja Hitlerit,» vastas ta. «See, kes malemängus kogu aeg mõtleb, et oleks ma nii teinud, kaotab paratamatult, sest ta kulutab mõtet ebavajaliku asja peale, mitte aga sellele, kuidas antud olukorras edasi käituda. Ainus mõttekas asi on mõelda, kuidas nüüd ja praegu tegutseda, tuleb elada olevikus. Ja mitte nukrutseda, kui sul on midagi vussi läinud.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles